НАРЕДБА ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА И ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАВАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КРУМОВГРАД

НАРЕДБА
ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА И ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАВАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КРУМОВГРАД



     НАРЕДБА

   ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА И ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАВАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КРУМОВГРАД

Глава първа
Общи положения

Чл.1. (1) Настоящата наредба следва мерките и дейностите към тях, предвидени в Програмата за овладяване популацията на безстопанствени кучета на територията на община Крумовград 2012-2016 година.
(2) Настоящата наредба урежда реда за намаляване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Крумовград чрез :
1. Залавяне и обработка на безстопанствените кучета;
2. Контрол върху регистрацията на кучета, тяхното придобиване, деклариране, притежаване, отглеждане и развъждане.
(3) Настоящата наредба регламентира взаимоотношенията между институциите, неправителствените организации за защита на животните и собствениците на кучета.
Чл.2. (1) Собствениците и лицата, под чийто надзор се намират кучетата носят гражданска и административно-наказателна отговорност за действията им.
(2) За вредите, произлезли от действията на животните, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор се намират. Тези лица отговарят и когато животното е избягало или се е изгубило.

Глава втора
Придобиване, регистрация, отглеждане и развъждане на кучета

Чл.3. Собствеността върху куче се удостоверява посредством:
1. Сертификат и ветеринарномедицински паспорт при внос от трета страна, а при придобиване в Република България или от държава членка на Европейския съюз с ветеринарномедицински паспорт;
2. Договор за покупко-продажба или за дарение от търговски обект, развъдник, приют, пансион, регистрирани по чл.137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /ЗВМД/ или от други физически и юридически лица, в това число или по наследство. Дози документ важи само до момента, в който кучето навърши възрастта изискваща се по ЗВМД за издаване на ветеринарномедицински паспорт.
3. Придобиване на куче от приют се допуска само за кастрирани кучета.

Раздел I
Регистрация на кучета

Чл. 4. Собствениците на кучета са длъжни да ги регистрират в съответствие с изискванията на тази наредба.
Чл. 5. (1) Регистрацията на куче е двустепенна - административна и ветеринарномедицинска.
(2) Административната регистрация е еднократна и се извършва от длъжностно лице, определено от кмета на общината.
(3) Всеки собственик на куче над 4-месечна възраст или в тримесечен срок от неговото придобиване над тази възраст го декларира в Общинска администрация – Крумовград, като попълва декларация по образец.
(4) В срока по ал.3 собственикът подава заявление за регистрация на куче, по образец, до кмета на общината, към което прилага следните документи:
1. Копие на ветеринарномедицински паспорт.
2. Копие на документ, удостоверяващ целта за използване на кучето, издаден от специализираните инстанции (ТЕЛК, БЧК, СЛРБ и др.), ако се използва за такива цели;
3. Декларация за притежаване на куче - по образец;
4. Копие на документ за кастрация /ако е извършена такава/.
5. Копие на квитанция за платена такса за притежаване на куче.
(5) Въз основа на подадените документи по ал.4, данните се въвеждат в „Административна електронна база данни (регистър) на домашните кучета в община Крумовград”, в която се вписват следните данни и обстоятелства:
1. Номер и дата на регистрацията.
2. Трите имена на собственика – физическо лице или наименование на собственика – юридическо лице/едноличен търговец;
3. Адрес на собственика - физическо лице или адрес на управление на собственика – юридическо лице/едноличен търговец;
4. ЕГН за физически лица или ЕИК за юридически лица и еднолични търговеци;
5. Адрес, на който пребивава кучето.
6. Номер, дата и издател на ветеринарномедицинския паспорт.
7. Начин на идентификация на животното - номер и дата на микрочип.
8.Име на кучето, порода, пол и външни белези, съгласно ветеринарномедицинския паспорт.
9. Цел за използване на кучето.
10. Дата на кастрация на кучето (ако е извършена), удостоверена със съответния документ.
11. Номер и дата на квитанция за платена такса.
(6) Собственикът е длъжен при промяната на собствеността, при смърт или изгубване на кучето, при промяна на населеното място, в което се отглежда животното, в едномесечен срок от настъпване на събитието да уведоми писмено Общинска администрация – Крумовград и представи документ удостоверяващ обстоятелството.
(7) Ветеринарномедицинската регистрация се извършва от ветеринарен лекар упражняващ ветеринарномедицинска практика, по реда определен в Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Чл.6. (1) Собственик, чието куче е навършило 6-седмична възраст е длъжен да го представи на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика за издаване на паспорт, ваксинация и обезпаразитяване.
(2) Собственик, чието куче е навършило 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиването на куче над тази възраст е длъжен да го регистрира при ветеринарен лекар, като представи документ за платена такса определена в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на Общински съвет - Крумовград.
(3) При регистрация на кучето ветеринарният лекар поставя микрочип, който съдържа идентификационен код по Единния класификатор на административно – териториалните и териториалните единици на населеното място и индивидуален номер на животното.
(4) Ветеринарните лекари на територията на община Крумовград изпращат ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко новорегистрирано куче до кмета на общината.
Чл.7. Кметовете на кметства и кметските наместници на населени места извършват системни проверки за регистрацията на кучета и други възложени им дейности, като информират писмено кмета на общината за резултатите от извършените проверки.
Чл.8. (1) Ежегодно до 31 март или в едномесечен срок от датата на придобиване на куче, когато то е придобито след 31 март, собствениците с постоянен адрес/седалище на територията на общината заплащат в Общинска администрация – Крумовград годишна такса за притежаване на куче в размер, определен в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на Общински съвет – Крумовград.
(2) За кучета, придобити през текущата година, таксата се дължи в размер една дванадесета от годишния й размер за всеки месец до края на годината, включително за месеца на придобиването.
(3) Приходите от събраните такси се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
(4) От такса се освобождават собствениците на:
1. кучета на инвалиди;
2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета, използвани за опитни цели;
4. кучета, използвани от Българския червен кръст;
5. кастрирани кучета;
6. ловни кучета.
(5) Не се заплаща такса за куче с поставен микрочип за първата година от неговото регистриране.

Раздел II
Отглеждане на кучета

Чл.9.(1) Собственикът на куче е длъжен да:
1.полага грижи за животното и да не го изоставя, включително и неговото потомство;
2.предприема всички мерки за предотвратяване на бягството му;
3.взема мерки да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места.
4.осигурява стерилизация на кучето, освен ако в случай на възпроизводство е в състояние да отглежда новородените животни или да ги предоставя на нови собственици.
5.осигурява необходимото пространство, свобода за движение, естествена светлина, добра вентилация и обезопасяване от вредни газове и изпарения;
6.предпазва от контакт с предмети и препарати, които могат да го наранят или да предизвикат отравяне на територията на дома;
7.предоставя достатъчно количество храна, вода и свободен достъп до тях;
8.използва подходящи съдове за хранене, поставени по начин, който не позволява замърсяването им;
9.отглежда кучето при условия и начин, които не формират агресивно поведение;
10.осигурява поведение на кучето, безопасно за здравето и живота на други животни и на хората;
11.осигурява ветеринарномедицинско обслужване:
11.1. при необходимост, поради нарушено здравословно състояние и нараняване;
11.2. за целите на профилактиката от опасни за хората и животните заболявания - ваксинация и обезпаразитяване, съгласно изискванията на ЗВМД;
12.не допуска в непосредствена близост животни, притежаващи естествена или придобита нетърпимост едно към друго.
13.не нарушава спокойствието и хигиенните условия на членовете на етажната собственост.
(2) Забранява се отглеждането на кучета:
1.На открити тераси и балкони на жилищни сгради;
2.В общите части и прилежащите територии на жилищните сгради;
3.В междублоковите пространства, на свободни обществени терени, в зелени площи, както и в неоградени частни имоти.
(3) При отглеждане на кучета в жилищни сгради, се осигурява площ, съгласно изискванията на чл.34 от Закона за защита на животните.
(4) Собственикът на куче е длъжен да осигури безопасността на хората, преминаващи покрай неговото лично дворно пространство, като изгради ограда с достатъчна плътност и височина, непозволяваща контакт с кучето.
(5) В случай, че собственикът на кучето не може да го отглежда по независещи от него причини, той го предава в приют, спасителен център или на нов собственик, който да го отглежда в съответствие с физиологичните и поведенческите му особености.
Чл.10. (1) При постъпване на сигнал за наличие на случаи за нарушения на изискванията, посочени в чл.9 от наредбата, длъжностно лице от Общинска администрация - Крумовград извършва проверка.
(2) След извършване на проверката се съставя протокол и предписание до собственика със срок за отстраняване на констатираните нарушения.
Чл.11. (1) Собственикът на куче е длъжен да избягва нежеланото му размножаване чрез осигуряването на:
1. изолация по време на размножителния период;
2. кастрация.
(2) В случаите, в които собствениците не са в състояние да отглеждат новородените или да ги предоставят на нови собственици, животните се настаняват в приют, а собственикът задължително кастрира своето куче.
(3) Собствениците на кучета, които ги отглеждат с цел развъждане, се регистрират на основание чл.137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Раздел III
Присъствие на куче на обществени места

Чл.12. На обществени места собственикът на куче е длъжен да:
1.предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето и да не допуска ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни;
2.не оставя кучето без надзор и осигурява постоянен и непосредствен контрол върху поведението му;
3.не допуска контакт на заразно болно и опасно куче с други животни и хора;
4.не използва кучето за комерсиални цели – просия, фотография, игри на късмета, хазарт и бой с други кучета;
5.събира и изхвърля на подходящо място екскрементите на кучето;
6.носи със себе си следните регистрационни документи на кучето:
6.1.ветеринарномедицински паспорт;
6.2.документ за платена такса за текущата или предходната година, или копие от него, ако кучето не е освободено, съгласно чл.175 от ЗВД;
6.3.за ловните кучета - ловен билет, издаден от БЛРС;
7.предоставя документите на кучето пред ветеринарните и/или общински власти при поискване.
Чл.13. (1) Забранява се присъствието и разхождането на кучета на територията на:
1. учебни заведения и заведения за социални услуги;
2. здравни и лечебни заведения;
3. обособени детски и спортни площадки;
4. паркове и градини;
5. заведения за хранене и развлечения, търговски обекти и други обекти с обществено предназначение.
(2) Преминаването на кучета, водени от своя собственик през паркове и градини, е допустимо само при спазване изискванията на чл.14, ал.1 от настоящата наредба.
Чл.14. (1) Собственикът на куче е длъжен да разхожда кучето си с повод, а при кучета с тегло над 10 кг. с повод и намордник.
(2) От намордник са освободени кучета - водачи на незрящи хора.
(3) Поводът и намордникът не са задължителни на обособените места за свободно разхождане на кучета, определени със заповед на кмета на общината.
Чл.15. (1) Родител, попечител или други лица, които полагат грижи за деца под 14 години, не трябва да го оставят без надзор при разхождане на обществени места на куче с тегло над 10 кг..
(2) Когато лицата по ал.1 не могат да упражнят надзор върху деца под 14 години, са длъжни да осигурят придружител, пълнолетно /дееспособно/ лице, в случаи на разхождане на обществени места на куче с тегло над 10 кг..
Чл.16. Забранено е собствениците на кучета умишлено да провокират поведение на животното водещо до агресия или нарушаване спокойствието и безопасността на други животни и хора по време на разходка или в жилищни сгради в режим на етажна собственост.
Чл.17. Всички кучета, ухапали човек или животно, се отвеждат веднага от собственика при практикуващия ветеринарен лекар за преглед и последващи епизоотични действия.
Чл. 18. (1) Кметът на общината определя със заповед разрешените места за свободно пускане на кучета.
(2) Местата за свободно пускане надлежно се обозначават от общинската администрация.

Глава трета
Действия за овладяване популацията на безстопанствени кучета.

Чл.19. Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници на населени места организират мероприятията свързани с безстопанствените кучета.
Чл.20. (1) Безстопанствените кучета подлежат на залавяне от оторизирани от кмета на общината лица. Уловените кучета се настаняват в приют, регистриран по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
(2) Дейностите по овладяване популацията на безстопанствените кучета се извършват съобразно приетата от Общински съвет - Крумовград Програма за овладяване популацията на безстопанствени кучета на територията на община Крумовград 2012-2016 година.
(3) Ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствените кучета се осъществяват в регистрирани подвижни или стационарни амбулатории, с които общината има сключен договор.
(4) Организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, могат да участват при изпълнението на програмите по ал. 2 и при прилагане на разпоредбите на настоящата наредба.
Чл.21. Всички заловени безстопанствени кучета подлежат на регистрация и идентификация.
Чл.22. (1) Залавянето на безстопанствени животни се извършва по начин и при условия, които гарантират здравето им и с минимално страдание, от лица със специфична квалификация, инструктирани от ветеринарен лекар.
(2) Транспортирането на заловените кучета по ал. 1 се извършва със специално оборудвани и обозначени превозни средства.
(3) Членовете на екипите за залавяне на безстопанствени животни трябва да са преминали курс за обучение за защита и хуманно отношение към животните.
(4) Екипите за залавяне на безстопанствени животни се ръководят и контролират от ветеринарен лекар.
(5) При залавянето на кучето се поставя нашийник с идентификационен номер, извършва се кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране срещу бяс и поставяне на микрочип. Ако животното не е агресивно се връща на мястото, където е заловено.
Чл.23. Не се допуска връщането на обработени безстопанствени кучетата на територията на детски, учебни, здравни и лечебни заведения, заведения за социални услуги, обособени детски и спортни площадки, паркове и градини и в близост до тях.
Чл.24. Забранява се храненето на безстопанствени кучета в близост и на територията на детски, учебни, здравни и лечебни заведения, заведения за социални услуги, обособени детски и спортни площадки, паркове и градини, обществени и административни сгради, по улици, тротоари и площади.

Глава четвърта
Административно – наказателни разпоредби

Чл.25. (1) Длъжностните лица по чл.30, ал.1 от настоящата наредба извършват проверки по постъпили писмени молби, жалби и сигнали за нарушения на наредбата, подадени от държавни органи, физически и юридически лица, като анонимни сигнали не се проверяват.
(2) Длъжностните лица:
1. Установяват самоличността на собственика на животното, като при необходимост искат съдействие от органите на МВР;
2. Имат право да извършват проверка след осигурен достъп от страна на собственика в недвижими имоти, в които се отглеждат животни или се предполага, че се отглеждат или третират животни. В случаите на отказ от страна на собственика на имота проверката се извършва на основание на съдебно решение и съдействие на полицията.
(3) При констатиране на нарушения по тази наредба контролните органи:
1. Съставят констативни протоколи и дават предписания със срокове и отговорници за отстраняването им;
2. Съставят актове за установяване на административни нарушения;
3. Налагат глоби срещу квитанция.
Чл.26. (1) На нарушителите на наредбата се налага едно от следните наказания:
1. За констатирани нарушения на чл.5, ал.3, ал.4 и ал.6, чл.6, ал.4 и чл.11 от наредбата се налага глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер до 100 лв., като се дава писмено предписание за извършване на регистрация и поставяне на микрочип в едноседмичен срок.
2. За констатирани нарушения на чл.9, чл.12, чл.13 и чл.14 от наредбата се налага глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер до 250 лв.;
3. При разхождане на куче с тегло над 10 кг. на обществени места от лица под 14 години без родител, попечител или други лица, които полагат грижи за него, или без придружител, пълнолетно /дееспособно/ лице, на отговорното за него лице се налага глоба до 50 лв.
4. На собственика на куче, нанесло телесни повреди, удостоверени с медицинско свидетелство, се налага глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 300 лв. до 1500 лв., освен ако за извършеното нарушение не се предвижда по-тежко наказание по друг нормативен акт, като кучето се отнема от собственика и се настанява в приют.
Чл.27. За неизпълнение в срок на предписание за отстраняване на констатирани нарушения по реда на наредбата, на нарушителите се налага глоба - на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 100 до 300 лв..
(2) За констатирани нарушения по настоящата наредба, различни от описаните в предходните алинеи, на нарушителите се налага глоба - на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 50 до 300 лв..
(3) Наказанията по предходните алинеи се налагат, ако за извършеното нарушение не се предвижда по-тежко наказание по друг нормативен акт.
(4) При повторно нарушение по тази наредба се налага наказание глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 100 до 500 лева.
(5) „Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което е наложено наказание за същото по вид нарушение.
(6) Конкретният размер на глобата за всяко отделно нарушение се определя от наказващия орган съобразно с тежестта на нарушението, степента на вината на нарушителя и имотното му състояние.
(7) Наказателни постановления, с които е наложена глоба или имуществена санкция в размер до 50 лева, включително, не подлежат на обжалване.
Чл.28. (1) За явно маловажни случаи, установени при извършването им, контролните органи могат да налагат на място, срещу квитанция глоба в размер до 10 лева.
(2) При отказ да се заплати глобата по ал.1 се съставя акт за нарушението.
(3) За нарушения, извършени от малолетни и непълнолетни лица, отговарят родителите, настойниците или попечителите.
Чл.29. Контролът по изпълнение изискванията на тази наредба се осъществява от кмета на община Крумовград или от определени от него с писмена заповед длъжностни лица.
Чл.30. (1) Актовете за установяване нарушенията на изискванията на тази наредба се съставят от длъжностните лица, определени от кмета на общината.
(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или определено от него длъжностно лице.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Чл.31. Приходите от събраните такси за притежаване на куче, глоби и имуществени санкции по тази наредба, постъпват в общинския бюджет и се използват за дейности и мероприятия, включени в Програмата за овладяване популацията на безстопанствени кучета на територията на община Крумовград 2012-2016 година.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Настоящата Наредба се издава на основание чл. 21, ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.40, ал. 5 от Закона за защита на животните.
§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на кмета на община Крумовград или на упълномощени от него лица.
§ 3. (1) Наредбата влиза в сила 30 дни след обявяването й чрез средствата за информация на общината.
(2) Лицата, които са придобили кучета до влизането в сила на наредбата са длъжни да ги регистрират в Общинска администрация - Крумовград в срок до 6 месеца от влизане в сила на наредбата.


НАСТОЯЩАТА НАРЕДБА Е ПРИЕТА С РЕШЕНИЕ № 222 ОТ ПРОТОКОЛ № 16 ОТ 21.12.2012 Г. НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – КРУМОВГРАД.




Logo AUPT Тази страница е изработена от Сдружение НПО Линкс по "Програма на Агенция по заетостта по Заемно споразумение със Световна банка"