Н А Р Е Д Б А за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество


    Н А Р Е Д Б А

за реда за придобиване,
управление и разпореждане
с общинско имущество


ОбС Крумовград октомври 2008 година


Посл.изм.19.04.2013 г.



ГЛАВА І
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1 (1) Тази наредба урежда условията и редът за придобиване на право на собственост и на ограничени вещни права, за предоставяне за управление, под наем и за разпореждане с имоти и вещи - общинска собственост, и правомощията на общински съвет Крумовград, кмета на община Крумовград, на кметовете на кметства и на кметските наместници при спазване на разпоредбите на Закона за общинската собственост и на специалните закони и подзаконови нормативни актове в тази област.
(2) Общинската собственост се управлява в интерес на населението в общината, съобразно разпоредбите на закона, с грижата на добър стопанин, според предназначението и, и за нуждите, за които е предоставена.
Чл.2. (1) Общинската собственост е публична и частна.
(2) Промяна в характера на общинската собственост от публична в частна и обратно може да стане само с решение на общинския съвет.
(3) За публична общинска собственост се обявяват имотите и вещите – частна общинска собственост, които се придобили предназначението по чл. 3, ал.2 от ЗОС
(4) Имотите и вещите–публична общинска собственост, които са престанали да имат предназначението по чл.3, ал.2 от ЗОС, се обявяват от общинския съвет за частна общинска собственост.
(5) Предложенията по ал.3 и 4 за решение от общинския
съвет се правят в писмена форма от кмета на общината и общинските съветници.
(6) Предложението по ал. 5 следва да съдържа:
1.Видът и местонахождението на имота.
2.Актът за общинска собственост.
3.Скица от действуващия ПУП (ако има такъв).
4. Конкретните мотиви обосноваващи предложението.
5. (изм. с р-ние № 202/06.11.2012 г.) Становища от кмета на кметството, кметският наместник на населеното място, дирекция “Общинска собственост ” и дирекция “ТРБ”.
(7) Решенията на общинския съвет по ал. 4 се приемат с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците, а по ал. 3 - с повече от половината от общия им брой.
(8) Цялостни или частични подробни устройствени планове или техни изменения, засягащи недвижим имот публична общинска собственост, когато предвиждат мероприятия, които налагат промяна на публичната в частна общинска собственост, се одобряват след решение на Общинския съвет, при спазване на правилата на ал.7.
(9) Промяна в предназначението на общинските имоти, която не води до промяна в характера на собствеността от публична в частна се извършва с решение на Общинския съвет, взето с обикновено мнозинство.
Чл.3 (1) (изм.с Р-ние № 279/19.04.2013 г.) от Застроените имоти, публична общинска собственост, задължително се застраховат, включително срещу природни бедствия и земетресения.
(2) (изм.с Р-ние № 279/19.04.2013 г.) Общинският съвет определя имотите - общинска собственост, извън тези по ал. 1, които подлежат на задължително застраховане по предложение на кмета на общината, който внася списък на недвижимите имоти - частна общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане, включително срещу застрахователните рискове по ал.1.
(3) Кметът на общината определя със заповед вещите - общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане.
(4) Застрахователните вноски се предвиждат по бюджетите на общината или на съответните организации и юридически лица на бюджетна издръжка, на които имотите и вещите по ал. 1 - 3 са предоставени за управление. Застрахователните вноски за имотите и вещите по ал. 1 - 3, предоставени под наем, за ползване или на концесия, са за сметка на наемателите, ползвателите или концесионерите.
5) (нова) (Р-ние № 279/19.04.2013 г.) Не се допуска самоучастие при задължителното застраховане на имотите по ал.1 и 2 срещу рискове „природни бедствия” и „земетресения”.
Чл.4.(1). Общинският съвет приема стратегия за управление на общинската собственост за срока на мандата си по предложение на кмета на общината. Стратегията определя политиката за развитие на общинската собственост и стопанската дейност на общината и съдържа:
1. основните цели, принципи и приоритети за придобиване, управление и разпореждане с имотите - общинска собственост;
2. основните характеристики на отделните видове имоти, които могат да се предоставят под наем или да бъдат предмет на разпореждане;
3. нуждите на общината от нови имоти и способите за тяхното придобиване;
4. други данни, определени от общинския съвет.
(2) Кметът на общината внася в общински съвет предложението за стратегията по ал.1 в тримесечен срок от встъпването си в длъжност.
Чл.5. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.)В изпълнение на стратегията по чл.4 общинският съвет приема годишна програма за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост, по предложение на кмета на общината. Програмата се приема най-късно до приемането на бюджета на общината за съответната година и може да бъде актуализирана през годината, като при необходимост се извършва и актуализация на общинския бюджет. Програмата съдържа:
1. прогноза за очакваните приходи и необходимите разходи, свързани с придобиването, управлението и разпореждането с имоти - общинска собственост;
2. описание на имотите, които общината има намерение да предложи за предоставяне под наем, за продажба, за внасяне като непарична вноска в капитала на търговски дружества, за учредяване на ограничени вещни права или за предоставяне на концесия;
3. описание на имотите, които общината има намерение да предложи за замяна срещу имоти на граждани или юридически лица, с подробно описание на нуждите и вида на имотите, които общината желае да получи в замяна;
4. описание на имотите, които общината има намерение да придобие в собственост, и способите за тяхното придобиване;
5.(нова) обектите, за изграждането на които е необходимо отчуждаване на частни имоти;
6.(нова) обектите по т.5 от първостепенно значение
7.(предишна т.5) други данни, определени от общинския съвет.
Чл.6 Стратегията по чл. 4 и програмата по чл. 5, както и промените в тях се обявяват на населението на община Крумовград чрез поставянето им на достъпно място в общинската администрация, и се публикуват, и на интернет страницата на общината.

ГЛАВА ВТОРА
ПРИДОБИВАНЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ - ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл.7. Общината придобива възмездно или безвъзмездно право на собственост и други ограничени вещни права:
1.По сила на закон;
2.Чрез безвъзмездно преотстъпване от държавата;
3.Чрез закупуване на недвижими имоти и движими вещи , със
средства на общината;
4.Чрез замяна на имоти и вещи - общинската собственост- с имоти и
вещи на държавата и на други физически и юридически лица при спазване на изискванията на чл.43 от ЗОС и настоящата Наредба.
5.Чрез дарение или завещание на общината;
6.Чрез изграждане на обекти на общинска земя или върху терени,
където в полза на общината е учредено право на строеж, на надстрояване или на пристрояване;
7.Чрез позоваване на погасеното по давност право на строеж при условията на чл.67, ал.1 от Закона за собствеността;
8. Чрез принудително отчуждаване на недвижими имоти, собственост на физически и юридически лица по реда на гл.ІІІ от ЗОС.
9. Чрез учредяване в полза на общината на ограничени вещни права по силата на правна сделка, разрешена от закона;
10. Чрез завземане на имоти и вещи, съгласно чл.11 от Закона за наследството.
11.Чрез придобиване на имоти и вещи, изградени с доброволен труд и парични средства на населението на общината;
12. Чрез придобиване на имоти и вещи при ликвидация на търговски дружества с общинско участие;
13. С позоваване на придобивна давност в полза на общината.
14. По друг начин определен в закон.
Чл.8.(1). Възмездно придобиване на право на собственост или на ограничени вещни права върху имоти се извършва след решение на Общинския съвет.
(2) Предложенията по ал.1 се правят в писмена форма от кмета на общината и общински съветници, които имат право да внасят проекти за решение на общинския съвет.
(3) Предложението трябва да съдържа:
1.Техническа характеристика на имота;
2. Стойност на имота;
3. Необходимостта от придобиване на имота.
(4) Решението по предходната алинея се приема с обикновено мнозинство.
Чл.9. Общината придобива право на собственост върху сгради, постройки, съоръжения или части от тях чрез извършване на ново строителство или чрез надстрояване на съществуващи сгради, в съответствие със строителна (инвестиционна) програма , приемана ежегодно с решение на общинския съвет. Изпълнението на програмата се възлага на кмета на общината.
Чл.10.Договорите за доставка на машини, съоръжения, технологично оборудване, транспортни средства и други дълготрайни активи, се сключват от кмета на общината в рамките на предвидените по бюджета средства, при спазване на разпоредбите на Закона за обществените поръчки.
Чл.11.(1) Движимите вещи, необходими за осъществяване на дейността на общинския съвет и общинската администрация се закупуват от кмета на общината, или упълномощени от него длъжностни лица от общинската администрация.
(2) Движими вещи необходими за административни и стопански нужди на звената и предприятията, работещи на самостоятелна бюджетна сметка се закупуват от съответните ръководители или упълномощени от тях длъжностни лица.
(3) Доставките по ал.1 и ал.2 се извършват при спазване на разпоредбите на Закона за обществените поръчки.
Чл.12.(1) Дарение на недвижим имот в полза на общината се извършва с нотариален акт.
(2) Приемане на парични средства или на движими вещи под формата на дарения в полза на общината се извършва от кмета на общината чрез писмен договор и чрез превод на средствата, съответно предаване на вещта.
(3) За всички дарения се води публичен регистър, съдържащ № по ред, № на договор, име /фирма на дарителя/, стойност на дарението, условия – срок и № на писмото, с което дарителят е информиран за изпълнението на волята му съгласно договора.
(4) Дарения не се приемат от лице, което участва в обявени от общинската администрация търгове или конкурси или са в процедура по предоставяне на услуги или права от страна на общината в негова полза.
(5) Когато дарението е безвъзмездно предоставяне на услуги, чрез изпълнение на строителни и монтажни работи, поддръжка, ремонт или разрушаване на сгради, почистване, озеленяване и други благоустройствени дейности, кметът на общината приема дарението с писмен договор и констативен протокол за извършената услуга. Стойността на дарението се удостоверява с финансово-счетоводни отчетни документи, включително за стойността на вложените материали и труд, които се прилагат към договора за дарение.
Чл.13. Общината придобива право на ползване, на строеж, на надстрояване и на пристрояване върху имоти, собственост на държавата или други физически и юридически лица въз основа на договор, сключен от кмета на общината след решение на общинския съвет.
Чл.14. Договори, с които в полза на общината се учредяват безвъзмездно ограничени вещни права, се сключват от кмета на общината.
Чл.15. Завземане на движимите вещи, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищино строителство, намиращи се на територията на общината, се извършва със заповед на кмета на общината, след доклад на дирекция “Общинска собственост ”, в който се установяват обстоятелствата по чл.11 от Закона за наследството.
Чл.16. Придобиване на собственост чрез позоваване на придобивна давност в полза на общината се извършва със заповед на кмета на общината, след доклад на дирекция “Общинска собственост ” и решение на общинския съвет. Докладът задължително съдържа писмени доказателства за началната дата на владението на имота от общината. В заповедта се посочват вида и местонахождението на имота, както и основанието за придобиването му.

ГЛАВА ТРЕТА
УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИТЕ И ВЕЩИТЕ - ПУБЛИЧНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл.17 (1) Кметът на общината, управлява имотите и вещите - публична общинска собственост предназначени за осъществяване функциите на органите на местното самоуправление и общинската администрация.
(2) Кметовете на кметства и кметските наместници, управляват пряко имотите и вещите, предназначени за осъществяване функциите на общинската администрация на територията на съответното кметство, или населено място.
(3) Имотите и вещите-публична общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка, могат да се предоставят безвъзмездно за управление на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури след решение на Общинския съвет, в което се определя и срока. Въз основа решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор за предоставяне безвъзмездно управление.
(4) Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници на населени места, упражняват контрол по управлението на имотите и вещите по чл.3, ал.2, т.2 от ЗОС, предоставени на съответните организации или юридически лица на общинска бюджетна издръжка.
(5) Поддържането, ремонтите и застраховането на имотите и вещите публична общинска собственост, се извършва от лицата, които ги управляват като необходимите средства се предвиждат ежегодно по бюджетите им.
(6) Когато нуждата от предоставения имот отпадне или той се използва в нарушение на разпоредбите на чл.11 от ЗОС имотът се отнема със заповед на кмета на общината.
(7) (изм. Р-ние № 642 /30.03.2011 г. и доп.с р-ние № 705/05.08.2011 г.) Части от имоти – публична общинска собственост, с изключение на обектите, подлежащи на концесиониране, могат да се отдават под наем чрез публичен търг или публично оповестен конкурс за срок до 10 години, след решение на Общинския съвет, при условие, че наемането им не пречи на дейността на лицата, които ги управляват. Въз основа на резултатите от търга или конкурса се сключва договор за наем от кмета на общината или упълномощено от него длъжностно лице.
Договорите за наем, сключени за срок, по-кратък от 10 години и чийто срок не е изтекъл, по искане на наемателя, могат да бъдат удължени с анекс за срок до 10 години, след решение на ОбС Крумовград.
Наемните правоотношения се прекратяват при условията и по реда на чл.15 от ЗОС.
(8) Имотите и вещите–публична общинска собственост, които не са предоставени за управление, се управляват от кмета на общината.
Чл.18. Паметниците на културата, които са общинска собственост, се ползват при условията и по реда, определени в специалните закони.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИТЕ И ВЕЩИТЕ – ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

РАЗДЕЛ І
ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ИМОТИТЕ И ВЕЩИТЕ –
ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл.19. (1) Кметът на общината или упълномощен от него заместник – кмет управлява в интерес на населението в общината, съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин недвижимите имоти и вещи - частна общинска собственост.
(2)Кметовете на кметства и кметските наместници упражняват контрол върху правилното и законосъобразно управление на имотите и вещите по ал.1, намиращи се на територията на съответното кметство, или населено място.
(3) Ръководителите на юридическите лица и други организации на бюджетна издръжка, както и на общинските предприятия организират и осъществяват управлението на предоставените им недвижими имоти и вещи.
(4) Предоставените имоти и вещи не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат, освен в случаите, предвидени в закон.
Чл.20.(1) Свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридически лица на издръжка на общинския бюджет могат да се отдават под наем на трети лица.
(2) Отдаването под наем на имоти по ал.1 се извършва от кмета на общината след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на Глава VІІ от тази наредба.
(3) В условията на търга или конкурса могат да бъдат установени изисквания за осъществяване на точно определени производствени или стопански дейности в отдаваните под наем имоти или помещения, както и за непроменяне характера на тези дейности за определен срок.
(4) (изм. с р-ние № 705/05.08.2011 г.) Въз основа на резултатите от търга или конкурса кметът на общината сключва договор за наем, чийто срок не може да бъде по-дълъг от 10 години. Договорите за наем, сключени за срок, по-кратък от 10 години и чийто срок не е изтекъл, по искане на наемателя, могат да бъдат удължени с анекс за срок до 10 години.
Наемното правоотношение се прекратява при условията и по реда на чл.15 от ЗОС.
(5) Поддържането и текущите ремонти на имотите и вещите отдадени под наем или предоставени за ползване, се извършват от наемателите или ползвателите в съответствие с разпоредбите на Закона за задълженията и договорите.
(6) С договор може да се уговори основните ремонти да се извършват за сметка на наемателите и ползвателите.
(7) По изключение, кметът на общината може да отдава под наем без публичен търг или публично оповестен конкурс, недвижими имоти – частна общинска собственост:
1.Намиращи се в силно обезлюдени райони и населени места, по свободно договаряне и с допълнителни условия за опазване и поддържане на наетия имот;
2. При възникнала необходимост в резултат на последици от аварии или стихийни бедствия, както и за сезонна и кампанийна дейност, за срок не повече от 6 месеца с наемна цена, определена съгласно чл.21.
3. Върху които има изградени постройки, при условията и по реда на отменената ал.4 на чл.120 от ППЗТСУ, с месечен наем достигнат към датата на изтичането на договора или смяната на собственика на постройката, за срок – до възникване на инвестиционен интерес, но не повече от 10 години.
4. Допълнителна площ за ползване към сключени договори за наем на общински терени за разполагане на преместваеми обекти, за които се изисква обособяване на допълнителни помещения, за упражняване на регистрираната от тях дейност, с наемна цена за 1 кв. м., достигната по основния договор. Гл.архитект изготвя становище за размера на допълнителната площ и начина на разширение, отразено в утвърдена схема.
(8) (изм. с Р-ние № 279/19.04.2013 г.) Кметът на общината може да отдава под наем без търг или конкурс общински недвижими имоти или части от тях /терени/ за лятно сезонно ползване на собствениците или наемателите пред регистрираните от тях обекти за периода от месец април до месец октомври включително и от м.ноември до м.март, за зимно сезонно ползване, по утвърдена схема от гл.архитект на общината. Размера на месечния наем се определя, съгласно чл.21, ал.2. Ползвателите на общински терени без сключен договор за наем заплащат такса, съгласно Наредбата за определянето и администрирането на местни такси и цени на услуги, приета от Общински съвет Крумовград.
Чл.21.(1) Началната тръжна цена при отдаване под наем на общински недвижими имоти се определя в зависимост от вида на имота, категорията на населеното място и зоната по смисъла на ЗМДТ, в която попада имота, конструкцията на сградата, разположение на имота във височина, преобладаващо изложение и благоустройственото му съоръжаване. (Приложение №1 от методиката на Гл.ІV от ППЗДС)
(2) (изм. Р-ние № 242/18.02.2013 г. Определят се следните базисни наемни цени за 1 кв.м. площ, считано от 01.02.2013 год.

1.За гр. Крумовград -
За помещения За терени
и сгради
-Първа зона - 3.65 лв. 2.93 лв.
-Втора зона - 2.93 лв. 1.82 лв.
-Трета зона - 1.82 лв. 1.09 лв.
2. За останалите населени места:
- За населени места от V –та категория
1.46 лв. 0.91 лв.
- За населени места от VІ –та категория
1.09 лв. 0.73 лв.
- За населени места от VІІ –ма категория
0.91 лв. 0.54 лв.
- За населени места от VІІІ –ма категория
0.73 лв. 0.35 лв.
(3) (изм. с Р-ние № 279/19.04.2013 г.) Базисните наемни цени по ал.2 се актуализират
с решение на Общинския съвет.
(4) Фирми, развиващи производствена дейност с новоразкрити, не по-малко от 10 работни места, без задължения към общината и НАП, през първите 12 месеца от датата на сключване на договора, се освобождават от наем, а след този срок заплащат 80% от наемната цена.
(5) При наемане на общински имот чрез търг или конкурс за лично упражняване
на стопанска дейност, инвалидите плащат наем със следното намаление, което се ползва само за един нает имот:
- загубена или намалена работоспособност над 90% - 30%
- загубена или намалена работоспособност от 71-90% - 20%
- загубена или намалена работоспособност от 51-70% - 10%
(6) При неявяване на кандидати на два последователни търга за един и същи
обект, кмета на общината може да намали началната тръжна цена до 50 %.
Чл.22.(1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) отменена
Чл.23 (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) С решение на общинския съвет, имоти частна
общинска собственост, могат да се отдават под наем без търг или конкурс за здравни, образователни и социални дейности за задоволяване на съответните нужди на населението, както и на юридически лица с нестопанска цел,осъществяващи дейност в обществена полза Въз основа на решението се сключва договор за наем с кмета на общината или упълномощено от него лице при условие и наемна цена, определени от общинския съвет.
(2) Желаещите да бъдат настанени в имоти по ал.1, подават молба до кмета на общината, в която се посочва:
1.Трите имена на лицето, представляващо юридическото лице с нестопанска цел, седалище и адрес на управление и копие от съдебната му регистрация;
2. Имота, в който се иска настаняването;
3. Подробно описание на дейностите, които ще бъдат осъществявани в имота по т.2;
4. Срока, за който се иска настаняване;
5.При необходимост от лицето, подало молбата могат да бъдат изискани и допълнителни документи.
(3) Дирекция “Общинска собственост ” проучва молбите и след като установи, че дейностите, за които се иска настаняването, съответстват на тези по ал.1, подготвя проект за решение на общинския съвет.
(4) Недвижими имоти – частна общинска собственост, необходими на търговските дружества като терени за временно използване, за спомагателни и допълнителни площадки, комуникации и др., свързани с изграждането и поддържането на обекти на техническата инфраструктура, за срока на ремонтно-строителните дейности се отдават под наем без търг или конкурс след решение на Общинския съвет, с което се определя и наемната цена. Въз основа на решението на Общинския съвет се сключва договор за наем от кмета на общината или от упълномощено от него длъжностно лице.
Чл.24 (1) Отдаването под наем на нежилищни имоти - частна общинска собственост за нуждите на общинските ръководства на политическите партии, отговарящи на условията, предвидени в Закона за политическите партии се извършва от кмета на общината без търг или конкурс.
(2) Молбите за предоставяне на помещения по ал.1 се подават до кмета на общината.
(3) Молбата се придружава от данни за финансовото състояние на организацията, установяващи възможностите и за плащане на наема.
(4) При наличие на подходящи свободни помещения, дирекция “Общинска собственост ” подготвя проект на заповед за настаняване,който се предоставя на кмета на общината.
(5) Кметът на общината издава заповед за настаняване въз основа на която се сключва договор за наем, за срок не по-голям от 3 години.
(6) Немната цена се определя при условията на Закона за политическите партии.
(7) Помещенията се предоставят в 14-дневен срок след сключването на договора.
(8) Наемните правоотношения се прекратяват при условията и по реда на чл.15 от ЗОС.
Чл. 25. Отдаването на свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост за нуждите на общинските ръководства на синдикалните организации се извършва без търг или конкурс от кмета на общината при условията и реда на чл.24.
Чл.26. Не се предоставят помещения на организации по чл.23, ал.1, чл.24 и 25 преди те да са уредили задълженията си към общината, произтичащи от ползването на други общински имоти.
Чл.27.(1) При възникване на належаща общинска нужда наемателите на общински нежилищни имоти по чл.чл.23, 24 и 25 са длъжни да ги освободят в срок от три месеца от връчване на съобщението за освобождаване.
(2) Ако имотите по ал.1 не бъдат освободени доброволно, те се освобождават по административен ред въз основа на заповед на кмета на общината, която се привежда в изпълнение със съдействието на органите на полицията.
(3) Заповедта по ал.2 може да се обжалва пред Аминистративния съд по реда на Административно процесуалния кодекс. Жалбата не спира изпълнението на заповедта, освен ако съдът не разпореди друго.
Чл.28. Предоставянето под наем на имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена се извършва чрез публичен търг или публично оповестен конкурс от кмета на общината по реда на настоящата наредба Договорът за наем се сключва от кмета на общината.
Чл.29. С решение на Общинския съвет се отдават под наем без търг и конкурс общински нежилищни имоти-частна общинска собственост и в случаите определени със закон.
Чл.30.(1)Вещите-частна общинска собственост се предоставят под наем без търг или конкурс от кмета на общината с месечна наемна цена в размер на 1/12 част от пазарната им стойност.
(2) В случай на проявен интерес от повече наематели, както и когато кметът прецени може да организира и публично оповестен конкурс или публично оповестен търг, като въз основа на резултатите сключва договор за наем.
(3) Пазарната стойност на вещите се определя от дирекция “Общинска собственост ” след проучване на пазара.
Чл.31.Размерът на дължимата наемна цена по сключени и действащи договори за наем се актуализира всяко полугодие, със заповед на кмета на общината, съобразно инфлационния индекс за страната, обявен от Националния статистически институт.

Р А З Д Е Л IІ
РАЗПОРЕЖДАНЕ С ИМОТИ И ВЕЩИ- ЧАСТНА
ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл.32.(1) Разпореждането с недвижими имоти – частна общинска собственост се извършва след решение на Общинския съвет чрез:
1. Продажби на имоти или на идеални части от тях;
2. Замяна на имоти или идеални части от тях и на вещни права върху тях;
3. Учредяване право на строеж, на надстрояване и пристрояване, възмездно или безвъзмездно.
4. Доброволна делба на съсобствени, между общината и други лица, недвижими имоти.
5. Учредяване вещно право на ползване - възмездно или безвъзмездно.
6. Дарение;
7. Премахване на сгради, постройки и съоръжения.
8.Сделки по чл.15, ал.3 и чл.17, ал.3 от Закона за устройство на територията.
9. По силата на закон.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) ( нова) Към датата на сключването на договорите за
разпореждане по чл.35, ал.1 актовете за имоти–частна общинска собственост, следва да са вписани
по съответния ред в службата по вписванията.
Чл.33. Разпореждането с движими вещи - частна общинска собственост се осъществява от кмета на общината чрез:
1. Продажба;
2. Замяна;
3. Предоставяне право на ползване;
4. Дарение (безвъзмездно предоставяне);
5. Бракуване.
Чл.34.(1) Разпореждането с имоти и вещи по чл.чл.32, 33 не може да се извършва по цена, по-ниска от определената от общинския съвет.
(2) Не се допуска заплащане на цената изцяло или частично с компесаторни инструменти.
Чл.35.(1) Договорите, с които се извършва разпореждане с недвижими имоти и вещи – частна общинска собственост се сключват в писмена форма от кмета на общината и се вписват в службата по вписванията по местонахождението на имота. Договорите за замени на имоти – общинска собственост, с имоти – собственост на физически или юридически лица, се вписват по местонахождението на общинския имот, а при замени с имоти- държавна собственост – по местонахождението на държавния имот.
(2) Договорите по ал. 1 се сключват след заповед на кмета на общината.
Чл.36. При разпореждане с недвижими имоти и вещи - частна общинска собственост приобретателите заплащат на общината режийни разноски в размер на 2 %, изчислени върху стойността на:
1. Имота, предмет на продажбата;
2. Ограниченото вещно право, което се учредява;
3. По-скъпият имот, при замяна;
4. Реалния дял, който се получава при делба
5. На безвъзмездни сделки.
Чл.37. (1) Предложения за разпореждане с недвижими имоти - частна общинска собственост се правят въз основа на годишната програма за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост, както и въз основа на финансово-икономически, градоустройствени и правни проучвания изготвени от съответните служби на общинската администрация.
(2) Предложенията по ал.1 се внасят в общинския съвет от кмета на общината и съдържат данни за:
1. Недвижимия имот с неговите характеристики - местонахождение, описание, предназначение, градоустройствен статут, благоустройствени показатели, фактическо ползване и състояние, и актуална оценка;
2. Причини, които налагат разпореждането с имота;
3. Начин на разпореждане с имота и реда за определяне на лицата – приобретатели на имота или на ограниченото вещно право върху него;
4. Резултатите от проучванията по ал.1, като в тях се включват и резултатите от пазарното проучване на цените на сравними недвижими имоти;
5. Други условия на бъдещата сделка.
(3) Общинският съвет разглежда направеното предложение и приема решение. Изпълнение на решението се възлага на кмета на общината.
Чл.38. Извън случаите по чл.37, предложение за извършване на разпоредителни сделки с недвижими имоти - частна общинска собственост могат да бъдат правени от всеки общински съветник, на основание чл.34, ал.1, т.2 от ЗМСМА и по чл.22, ал.1, т.2 от Правилника за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинска администрация.
Чл.39. (1) Продажбата на недвижими имоти – частна общинска собственост се извършва по пазарни оценки, одобрени от общинския съвет, които служат за начална тръжна цена и не могат да бъдат по-ниски от данъчните.
(2) Кметът на общината възлага изготвянето на пазарните оценки по ал.1 на оценители на недвижими имоти, като в случая не се прилагат разпоредбите на Закона за обществените поръчки.
Чл.40.(1)Продажбата на недвижими имоти - частна общинска собственост се извършва от кмета на общината, след решение на общински съвет чрез провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс.
(2) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, кметът на общината сключва договор за продажба на имота, в който се посочват: купувача, цената, дължимите данъци, такси и режийни разноски, начина и срока на плащането, както и други условия договорени от страните.
(3) Когато лицата, на които може да се извърши продажба, са определени в закон, както и когато продажбата се извършва между общината и държавата или между общини продажбата се извършва без търг или конкурс от кмета на общината.
Чл.41.(1)Продажбата на недвижими имоти – частна общинска собственост се извършва с решение на Общинския съвет, без провеждане на търг или конкурс в случаите, когато се задоволяват важни общински нужди от социален, здравен и благоустройствен характер, както и обекти – недовършено строителство.
(2) По изключение, общинския съвет може да вземе решение за продажба на недвижими имоти – частна общинска собственост без търг или конкурс и в случаите когато са налице задължения на общината, които са признати по законоустановен ред, и не могат да бъдат удовлетворени по друг начин.
Чл.42.(1)Продажбата на нежилищни имоти - частна общинска собственост, сеизвършва от кмета на общината, без търг или конкурс на физически лица или юридически лица, собственици на законно построена сграда или придобили право на строеж върху общинска земя – урегулиран поземлен имот или поземлен имот в урбанизираната територия на общината.
(2) Правата по ал.1 имат лицата, придобили право на строеж върху общинска земя за построяване на жилищна, вилна или друг вид сграда.
(3) Собствениците на жилища и други обекти в етажна собственост, придобили идеални части от правото на строеж върху общинска земя, могат да придобият идеална част от правото на собственост върху земята, върху която е застроена сградата, съответстваща на притежаваната идеална част от правото на строеж при условие, че за общинската земя е отреден урегулиран поземлен имот или поземлен имот в урбанизираната територия на общината, като подадат молба до кмета на общината.
(4) Молбите на лицата по предходните алинеи за закупуване се придружават от:
1.Договор за учредено право на строеж или удостоверение за признато право на строеж в случаите на § 6 от преходните правила на Закона за собствеността;
2. Скица на имота по действащия ПУП с попълнен кадастър;
3.Документ за собственост или констативен акт –обр.15 от общинска администрация, че сградата е завършена, най-малко в груб строеж.
4.Разрешение за строеж или акт за узаконяване на строежа;
5.Копие от одобрения архитектурен проект на сградата;
6.Оценка на земята и на правото на строеж, изготвена от оценител на недвижими имоти, определена по реда на чл.22, ал.3 от ЗОС;
7. При необходимост може да се изискват и допълнителни документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, които са от значение за продажбата.
(5) Въз основа на представените документи, кмета на общината издава заповед, в която определя имота върху който се прехвърля правото на собственост, цената и другите плащания. В едномесечен срок от връчването на заповедта, лицето подало молба за закупуване, заплаща разликата между цената на правото на собственост върху земята и реализираното право на строеж върху нея, съгласно т.6.
(6) Продажбите по предходните алинеи се извършват по пазарни цени определени от оценител на недвижими имоти.
(7) Когато с влязъл в сила Подробен устройствен план към момента на подаването на молбата, се предвижда ново застрояване върху имота или надстрояване, или пристрояване на съществуващата сграда, в цената на земята се включва и пазарната стойност на правото на строеж върху разликата между реализираното застрояване и предвиденото по подробния устройствен план.
Главният архитект на общината осигурява служебна скица от подробния устройствен план и становище за реализираното и предвиденото застрояване.
(8) В случаите, когато липсва застроителен план, в цената на земята се включва и пазарната стойност на правото на строеж върху разликата между реализираното застрояване и максималното възможно застрояване съгласно застроителните правила и норми за устройство на територията. Главният архитект на общината изготвя становище за реализираното и максимално допустимото застрояване.
(9) Продажбата се извършва от кмета на общината, който издава заповед и сключва договор.
Чл.43. (1)Продажба на общински нежилищен имот се извършва без търг или конкурс на лицата определени в закон, след решение на Общинския съвет.
(2) Желаещите да закупят имоти по ал. 1, подават молба до кмета на общината, в която се посочва:
1. Вид и местонахождение на имота;
2. Обосновка за необходимостта от придобиването на имота;
(3) След решението на Общинския съвет, кмета на общината сключва договор за продажба на имота по пазарна цена, определена по реда на чл. 39, ал.1.
Чл.44.(1) Продажбата на движими вещи – частна общинска собственост се извършва по пазарни цени, след провеждане на търг, насрочен със заповед на кмета на общината или упълномощено от него лице.
(2) Предложенията за продажба на движими вещи – частна общинска собственост се правят до кмета на общината от кметовете на кметства, кметските наместници и ръководителите на звената или учережденията на бюджетна издръжка.
(3) Пазарната цена на вещите по ал.1 се определя от комисия, назначена със заповед на кмета на общината, която при нужда може да ползва услугите на лицензиран оценител.
(4) При провеждане на търга се прилагат правилата на Глава седма.
(5) Въз основа на резултатите от търга, кметът на общината или упълномощено от него лице извършва продажба с писмен договор.
(6 ) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) При продажба на единични вещи с балансова
стойност под 500 лева, както и в случаите когато разходите по провеждането на търга значително
превишават приходите от продажбата на вещите, кметът на общината може и да не проведе търг
или конкурс, като в този случай продажбата се извършва по цени определени по реда на ал.3.
(7) Продажбата на движими вещи от закритите училища и детски градини в общината се извършва без търг или конкурс, по цени определени по ал.3 по предложение на дирекция “Образование и социални дейности”, към което се прилага списък за вида и броя на вещите.
Чл.45. (1)Дарение на имот – частна общинска собственост се извършва след решение на общинския съвет, прието с мнозинство 3/4 от общия брой на съветниците, на лицата определени със закон.
(2) След решението на Общинския съвет, кметът на общината сключва договор за дарение на имота.
Чл.46. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) Не може да се извършва замяна на имот - частна общинска собственост, на право на строеж върху имот - частна общинска собственост, или на учредено в полза на общината право на строеж с имот или с право на строеж - собственост на физически лица или на юридически лица, освен в случаите, посочени в закона.
(2) Освен в случаите, посочени в ЗОС, замяна на имот - частна общинска собственост,
на право на строеж върху имот - частна общинска собственост,или на учредено в полза на общината право на строеж, с имот или с право на строеж върху имот - собственост на други, може да се извършва:
1.за изпълнение на задължения, произтичащи от международен договор;
2. между общината и друга община или между общината и държавата;
3. в други случаи - при условия и по ред, определени в закон.
(3) отменя се.
(4) Не се допускат замени:
1. когато имотите - собственост на трети лица, са обременени с ипотека или други тежести, отдадени са под наем или под аренда;
2. на общински урегулирани поземлени имоти, отредени за жилищно строителство, срещу нежилищни имоти.
3. на общински имоти с имоти на лица, за които е установено, че без правно основание ползват общински имот, договорите за наем или за вещни права върху общински имоти са прекратени по тяхна вина или с които общината води съдебни имуществени спорове;
4. в други случаи, определени в закон или в наредбата по чл. 8, ал. 2.
(5) Решенията за извършване на замяна се приемат от общинския съвет с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците. Въз основа на решението на общинския съвет кметът на общината издава заповед и сключва договор за замяна.
Чл.47. Замяна и предоставяне право на ползване върху движими вещи - частна общинска собственост се извършват с договор, сключен от кмета на общината.
Чл.48. Движими вещи – частна общинска собственост могат да бъдат предоставени безвъзмездно, след решение на общинския съвет, със заповед на кмета на общината на учебни, научни, културни, здравни социални заведения и организации на бюджетна издръжка.
Чл.49. Излишните и негодни движими вещи се бракуват със заповед на кмета на общината въз основа на протокол, изготвен от назначена от него комисия.
Чл.50.(1) Прекратяването на съсобственост върху имоти между общината, държавата, физически лица или юридически лица се извършва след решение на общинския съвет чрез:
1. делба – доброволна или съдебна ;
2. продажба на частта на общината;
3. откупуване частта на физическите лица или на юридическите лица;
4. замяна.
(2) Сделките по ликвидиране на съсобственост по ал.1 се извършват по пазарни цени и по предложение на съсобствениците до кмета на общината или по инициатива на кмета на общината. Кметовете на кметства и кметските наместници, могат да правят предложения до кмета на общината за започване на процедура по ликвидиране на съсобственост върху имоти по ал.1, намиращи се на територията на съответните кметства или населени места.
(3) При прекратяване на съсобствеността по ал.1 се прилагат разпоредбите на Закона за собствеността и на Гражданския процесуален кодекс.
(4) Въз основа на решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор.
Чл.51. Право на строеж върху имот – частна общинска собственост се учредява възмездно или безвъзмездно след решение на общинския съвет и съобразно предвижданията на влязъл в сила подробен устройствен план от кмета на общината
Чл.52.(1) Възмездно право на строеж се отстъпва чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по пазарни цени на физически лица и юридически лица при условията и по реда на Глава седма.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) С решението по ал. 1 общинският съвет може да разреши в условията на търга или конкурса да се предвиди заплащането на цената на правото на строеж или на част от нея да се извърши с предоставяне в собственост на общината на обекти в новопостроената сграда или на обекти в друга сграда, които са собственост на лицето, в полза на което е учредено правото на строеж, или то да изгради за своя сметка друг обект за нуждите на общината. В тези случаи условията на търга или конкурса се одобряват от общинския съвет. Стойността на обектите, предоставяни в собственост на общината, не може да бъде по-малка от цената на правото на строеж или на съответната част от него.
(3) Когато правото на строеж е учредено за определен срок, след изтичането на срока, за който то е учредено, общината придобива безвъзмездно собствеността на построения обект.
(4) Към искането за учредяване право на строеж се прилагат:
1. скица на недвижимия имот от действащия ПУП;
2. идеен проект на бъдещата сграда;
3. справка за предвижданото строителство по вид, квадратура, функции и др.;
4. предложение за предоставяне на общината на реални обекти от осъщественото строителство или от други готови сгради срещу цената на правото на строеж в случаите по ал.2.
(5) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Възмездно право на строеж се учредява по пазарни цени, без търг или конкурс след решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, на:
т.1 се отменя.
2. юридически лица на бюджетна издръжка;
3.религиозни институции, регистрирани съгласно Закона за вероизповеданията, или на техни местни поделения за обредни, молитвени или богослужебни домове за публични религиозни обреди и служби, за храмове и манастири;
4. на физически или юридически лица върху съсобствени между общината и тях имоти срещу предоставяне на реални обекти от бъдещата сграда, която ще се изгради в съсобствения имот, със съответстващ на притежаваните от общината, идеални части от терена.
5. други лица, когато това е предвидено в закон;
Чл.53.(1) Безвъзмездно право на строеж може да се учредява след решение на общинския съвет, прието с мнозинство 2/3 от общия брой на съветниците на лица определени със закон.
(2) Безвъзмездно право на строеж може да се учредява след решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, на:
1.юридически лица на бюджетна издръжка;
2.религиозни институции, регистрирани съгласно Закона за вероизповеданията, или на техни местни поделения за обредни, молитвени или богослужебни домове за публични религиозни обреди и служби, за храмове и манастири;
3. други лица, когато това е предвидено в закон.
Чл.54. Проектите за решения на общинския съвет по чл. чл.52, 53 се подготвят от дирекция “Общинска собственост ” и се внасят за обсъждане в общинския съвет от кмета на общината.
Чл.55. Въз основа на резултатите от търга или конкурса по чл.52, ал.1, съответно – на решението на общинския съвет по чл.52, ал.5 и чл.53, кметът на общината издава заповед и сключва договор за учредяване право на строеж.
Чл.56. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Право на надстрояване и/или на пристрояване на сграда - частна общинска собственост, или на сграда, построена върху имот - частна общинска собственост, се учредява при условията и по реда на чл. 51,52 и 53.
(2) Право на надстрояване и/или на пристрояване на съществуваща сграда, построена върху общинска земя, въз основа на учредено право на строеж, се учредява от кмета на общината без търг или конкурс, след решение на общинския съвет, на собствениците на жилища в сградата, или на техните пълнолетни низходящи, ако са с незадоволени жилищи нужди, установени при условията и по реда на Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди, за настаняване под наем и продажба на общински жилища на ОбС или отговарят на условията на чл.2 от ЗУЖВГМЖСВ по пазарни цени, определени съгласно чл.34, ал.1 със заповед, въз основа на която се сключва договор.
(3) Безвъзмездно право на надстрояване и/или на пристрояване може да се учреди при условията на чл. 53,ал.1 и 2 от тази наредба.
(4) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, съответно – на решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор за учредяване право на строеж.
Чл.57.Право на строеж върху имоти - частна общинска собственост, отредени за изграждане на социални жилища, може да се учредява без търг или конкурс за строеж на жилищна сграда на лица с установени жилищни нужди, на жилищностроителни кооперации или сдружения, в които членуват само такива лица, при условия и по ред, определени в наредбата по чл. 45а, ал. 1 от ЗОС. Пазарната цена на правото на строеж се одобрява от общинския съвет.
(2) Правото на строеж по ал. 1 не може да се прехвърля на трети лица.
(3) Жилищата, придобити по реда на ал. 1, не могат да се отдават под наем или да бъдат обект на разпореждане за срок 15 години.
(4) Нарушаването на забраните по ал. 2 и 3 е основание за разваляне на договора за правото на строеж.
(5) При разваляне на договора лицата, нарушили забраните по ал. 2 и 3, нямат правата по чл. 72 - 74 от Закона за собствеността.
Чл.58 (1) Общински сгради, постройки и съоръжения се премахват със заповед на кмета, когато това е предвидено с влязъл в сила ПУП и неговото строителство е предстоящо.
(2) Сгради, постройки и съоръжения,освидетелствувани по реда на чл.195 от ЗУТ се премахват със заповед на кмета на общината.
(3) Материалите, годни за втора употреба, от общински сгради и постройки подлежащи на премахване или самосрутили се, се оценяват по пазарни цени от комисия назначена със заповед на кмета на общината, в която заповед се определя реда и условията за продажбата на същите.
Чл.59.(1) Право на ползване върху имоти и вещи - частна общинска собственост се учредява възмездно или безвъзмездно с решение на общинския съвет, от кмета на общината за срок не по-дълъг от 10 години, освен когато в закон е предвидено друго.
(2) Възмездно право на ползване се учредява чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по пазарни цени на физически лица и/или юридически лица;
(3) Учредяване право на ползване върху недвижим имот, частна общинска собственост, могат да предяват всички физически или юридически лица като се обърнат към кмета общината, а за имоти извън Крумовград, след становище на кмета на кметството или кметския наместник по местонахождението на имота. Те следва да подадат в деловодството писмено искане, отправено до кмета на общината с предложение, което може да съдържа:
1.характеристика на недвижимия имот, местонахождение, предназначение, кубатура и етажност, съгласно архитектурен проект, благоустройствени показатели и фактическо ползване на имота;
2. нуждите, за които ще се използва;
3. лица, определени за страна при учредяването право на ползване;
4. копие от съдебната и данъчна регистрация на юридическото лице;
5. срок за учредяване правото на ползване;
6. възможна цена при възмездно учредяване правото на ползване и др.
(4) В случаите когато лицата, на които може да се учреди право на ползване са определени със закон, то се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет при условията и по реда на ал.3.
(5) Безвъзмездно право на ползване може да се учреди след решение на общинския съвет, прието с мнозинство 2/3 от общия брой на съветниците на:
1.юридически лица на бюджетна идръжка;
2.организации и сдружения с нестопанска цел;
3.фондации, асоциации и др.
(6) Когато лицата, на които може да се учреди безвъзмездно право на ползване, са определени в закон, то се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците при условията и по реда на ал.3.
(7) Правото на ползване включва правото да се използва веща съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено.
(8) Ползвателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползването, включително данъците и другите такси, да застрахова недвижимия имот в полза на собственика – общината и да плаща премиите за застраховката, да поддържа имота в състоянието, в което го е приел и да го върне на собственика-общината след изтичането на срока, за който правото на ползване е учредено.
(9) Правото на ползване, учредено в полза на юридическо лице, се погасява с прекратяването му, ако не е установен по-кратък срок, а също така престава да бъде в сила, ако не се упражнява в продължение на 5 (пет) години.
(10) Въз основа на резултатите от търга или конкурса, съответно – на решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор.
Чл.60 (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) Разпоредителните сделки с имоти или с вещни права върху имоти - общинска собственост, се извършват по пазарни цени, но не по-ниски от данъчните им оценки. Пазарните цени на имотите и на вещните права се определят от общинския съвет въз основа на пазарни оценки, изготвени от оценители, отговарящи на изискванията на Закона за независимите оценители, освен ако в закон е предвидено друго. Началните цени при провеждане на търгове или конкурси за разпореждане с имоти или с вещни права върху имоти - общинска собственост, не могат да бъдат по-ниски от цените, определени от общинския съвет.
(2) Когато поради независими причини сделката не се реализира в срок от шест месеца от
взимане на решение от общинския съвет за одобряване на оценката , кметът на общината възлага
оценката отново по същия ред и я внася в общинския съвет за ново одобрение, като търг не се
провежда до определяне на новата оценка.
(3) (нова) В случаите по ал. 2 не се допуска заплащане на цената изцяло или частично с компенсаторни инструменти.
ГЛАВА ПЕТА
ОБЩИНСКИ АТЕЛИЕТА И ГАРАЖИ

Чл.61 (1) Ежегодно, до 31 март, общинския съвет, по предложение на кмета на общината утвърждава списък на общинските ателиетата и гаражи, предназначени за:
1. за настаняване под наем за лични нужди;
2. за продажба на лицата, настанени в тях по административен ред;
3.за продажба чрез публичен търг или публично оповестен конкурс
(2) Общинският съвет по предложение на кмета на общината през текущата година извършва промени в списъка по ал.1.
Чл.62.(1) Право на настаняване в общинско ателие за индивидуална творческа дейност имат лицата, отговарящи на следните условия:
1. да са хабилитирани научни работници или да упражняват творческа професия в областта на изкуството или културата;
2. не притежават ателие или кабинет за творческа или научна дейност;
3. не притежават вила, годна за постоянно обитаване;
4. не са закупили ателие от държавата или общината;
5. не са прехвърляли жилищен, вилен имот или ателие на трети лица след 13 март 1990 година.
(2) Желаещите да наемат ателие, подават молба до кмета на общината, придружена от всички необходими документи, удостоверяващи правата им по ал.1.
(3) Молбите се картотекират в дирекция “Общинска собственост ” .
Чл.63. (1) Кметът на общината назначава комисия в състав от 3 до 5 члена, за разглеждане на молбите на лицата по чл.62, ал.2 и класира кандидатите.
(2) Комисията по ал.1 разглежда в едномесечен срок подадените молби и съставя протокол. При наличие на свободни, подходящи за ателие помещения, предлага на кмета на общината да издаде заповед за настаняване.
(3) Въз основа на заповедта по ал.2 кметът на общината или упълномощен от него зам.кмет сключва договор за наем. Наемната цена се определя в двоен размер спрямо определената наемна цена на квадратен метър площ на жилище със същите показатели.
Чл.64.(1)Ателиета по чл.61, ал.1,т.2, могат да бъдат продавани без търг или конкурс, след решение на общинския съвет, по пазарни цени изготвени по реда на чл.39,ал.1, на лица, настанени в тях най-малко от една година преди подаване на молбата за закупуване, отговарящи на следните условия:
1. да са български граждани;
2. да отговарят на условията по чл.61,ал.1.
3. да обитават ателие предназначено за продажба;
(2) Да са подали писмена молба за закупуване на ателието до кмета на общината.
Чл.65.(1) Право за настаняване в общински гараж имат граждани с постоянно местоживеене в Крумовград, които отговарят на следните условия:
1. да не притежават собствен гараж;
2. да не са придобивали гаражи от общината или държавата след 13 юли 1990 год.;
3. да не са прехвърляли жилище, вилен имот или гараж на трети лица след 13 юли 1990 год.
(2) Определянето на наематели на общински гаражи в подблоково пространство на жилищните сгради се извършва в следната поредност:
1. инвалиди - наематели на общинско жилище или собственици на жилище в сградата, в която са построени гаражите, в случай, че притежават лек автомобил и не притежават друг гараж;
2.други наематели на общинско жилище или собственици на жилище в сградата, които притежават лек автомобил и не притежават друг гараж.
(3) Когато броят на гаражите е по-малък от броя на кандидатите по т.1 и 2 на ал.2, след настаняване на лицата по т.1 се тегли жребий между лицата по т.2.
(4) Ако след предоставяне на гаражи на лицата по т.1 и 2 на ал.1 останат свободни гаражи, в тях се настаняват и други лица, които притежават лек автомобил и не притежават гараж, чрез публичен търг или публично оповестен конкурс.
Чл.66. (1) Желаещите да наемат гараж, подават молба до кмета на общината, придружена от всички необходими документи, удостоверяващи правата им по чл.65.
Чл.67. (1) Комисията по чл.63, ал.1 разглежда в едномесечен срок подадените молби и съставя протокол като спазва поредността на чл.65, ал.2 т.т.1, 2. При наличие на свободни гаражи предлага на кмета на общината да издаде заповед за настаняване.
2) Въз основа на заповедта по ал.1 кметът на общината или упълномощен от него зам.кмет сключва договор за наем. Наемната цена се определя в троен размер спрямо определената наемна цена на квадратен метър площ на жилище със същите показатели.
Чл.68.(1) Право да кандидатства за покупка на гараж има наемател, настанен най-малко една година преди подаване на молбата за закупуване.
(2) Молбата по ал.1 се подава чрез кмета на общината до общинския съвет.
Чл.69.(1) Продажбата на общински ателиета и гаражи по чл.61, ал.1, т.3 се извършва по пазарни цени, определени от оценител на недвижими имоти и след решение на общинския съвет, от кмета на общината чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на Глава седма. Оценките се одобряват от общинския съвет и не могат да бъдат по-ниски от данъчните.
Чл.70. (1) Лице, желаещо до придобие собственост върху общинско ателие или гараж чрез замяна срещу собствен имот подава молба до кмета на общината.
(2) Кметът на общината определя задължителните документи, които трябва да придружават молбата по ал.1.
(3) Кметът на общината внася в общинския съвет проект на решение за допускане или отказ на замяната с мотиви.


ГЛАВА ШЕСТА

НАЗДОР, АКТУВАНЕ, ОТПИСВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ИМОТИТЕ- ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Чл.71. Надзорът по придобиването, управлението и разпореждането с общинска собственост, както и по актуването и отписването от актовите книги на недвижими имоти, общинска собственост, се извършва от кмета на общината чрез дирекция “Общинска собственост ”.
Чл.72. (1) Дирекция “Общинска собственост ”:
1. Организира провеждането на търгове и конкурси по реда на Глава VІІ, както и
обработването на тръжната документация, съвместно със съответните специализирани звена на общинската администрация;
2. Контролира плащането на наемите на отдадените под наем общински имоти;
3. Контролира плащането на консумативните разходи по експлоатацията на отдадените
под наем общински имоти;
4.Проучва постъпилите до кмета на общината, предложения за настаняване под наем и разпореждане с общински имоти и изготвя по реда на действащата нормативна уредба предложения, становища, заповеди, договори и др.
5. Контролира постъпващите в общината суми от управлението и разпореждането с имоти, собственост на общината.
6. Прави предложения пред кмета на общината за необходимостта от архитектурно обособяване на части от имоти, като самостоятелни общински имоти, с цел по -ефективното им управление и с цел разпореждане.
7. Издирва и завзема незаетите от общината недвижими имоти и движими вещи, общинска собственост;
8. Съставя актове за общинска собственост на недвижимите имоти и извършва отписването на имоти от актовите книги;
9. Обработва и докладва преписките по придобиването, предоставянето за управление, учредяването право на ползване, право на строеж и други ограничени вещни права върху общински недвижими имоти, отдаването им под наем, продажбите и замените на имоти и вещи – общинска собственост;
10. Упражнява от името на кмета, стопанисването на общинската собственост и осъществява контрола по управлението и ползването на имотите на територията на общината, района на кметството;
11. Други функции и задачи, определени от Общинския съвет или от кмета,
произтичащи от действащото законодателство, свързани с управлението, разпореждането и придобиването на имоти и вещи – общинска собственост.
Чл.73 (1) Дирекция“ТРБ” уведомява дирекция ”ОС” за нови парцели, образувани в резултат на изменение на продробните градоустройствени планове, както и за такива, създадени вследствие на регулационни промени на съществуващи планове, за да бъдат съставени актове за общинска собственост.
(2) Юридическите лица и звената на бюджетна издръжка на общината, които са придобили имоти, имащи характер на общинска собственост, по силата на закон, правна сделка или ново строителство, включително надстрояване и пристрояване, са длъжни в едномесечен срок да уведомят дирекция “Общинска собственост ” и представят необходимите документи за съставяне на акт за общинска собственост.
(3) Кметовете на кметства и кметските наместници подпомагат дирекция “Общинска собственост ” при осъществяването на техните функции и задачи, чрез извършване на справки, предоставяне на документи и извършване на други действия по искане на отдела.
Чл.74 (1) За общинските имоти се съставят актове за общинска собственост по образци, утвърдени от министъра на регионалното развитие и благоустройство и министъра на правосъдието.
(2) Съставят се актове за общинска собственост за следните недвижими имоти:
1.сгради, обекти в сграда, идеални части от сграда или от обект в сграда (жилищна сграда, гараж, ателие, магазин, работилница, склад, сграда за административни нужди, обект за административни нужди, сгради за социални, учебни, просветни, културни, спортни и здравни дейности, друга сграда) и прилежащия към тях поземлен имот;
2. определени със закон;
3. имотите, предоставени в собственост на общината със закон;
4. имотите, чиято собственост е възстановена на общината при условия и ред, определени със закон;
5. имотите, дарени или завещани на общината;
6. имотите, придобити от общината с доброволен труд и/или с парични средства на населението;
7. имотите, придобити от общината при ликвидацията на търговски дружества с общинско участие;
8. имотите, придобити от общината чрез правна сделка, по давност или по друг начин, определени в закон.
(3) За временните постройки, улиците, площадите, общинските пътища и други линейни обекти на техническата инфраструктура не се съставят актове за общинска собственост, освен ако в специален закон е предвидено друго.
75. (1) Актът за общинска собственост се съставя в два екземпляра от длъжностното лице, определено от кмета на общината. Актът се подписва от съставителя, утвърждава се от кмета на общината и се предоставя за вписване по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър в 7-дневен срок от утвърждаването му.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Първият екземпляр на акта се съхранява в службата по
вписванията, а вторият - в общината.
Препис от акта се изпраща в 7-дневен срок от вписването му на службата по геодезия,
картография и кадастър, на областния управител и на лицата, на които е предоставен имотът и
до отдел “Финансово-счетоводен” за осчетоводяване по данъчна оценка.
(3) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Актът за общинска собственост за имот - държавна собственост, прехвърлен безвъзмездно в собственост на общината от държавата, както и за имот, придобит в собственост на общината чрез покупко-продажба от държавата или чрез замяна между общината и държавата, се съставя съгласно изискванията на ал. 1 - 3 след отписването му от актовите книги за държавна собственост по реда на Закона за държавната собственост. В 14-дневен срок от приемане на решението на Министерския съвет за
безвъзмездно прехвърляне в собственост, съответно - от подписването на договор за покупко-продажба или за замяна, компетентният орган отписва имота от актовите книги за държавна собственост и предава имота на общината.
(4) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Актът за общинска собственост за имот - държавна собственост, преминал в собственост на общината по силата на закон, се съставя съгласно изискванията на ал. 1 - 3.
В 7-дневен срок от получаването на препис от вписания акт за общинска собственост, областният управител отписва имота от актовите книги за държавна собственост и предава имота на общината.
Чл.76 (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) При влизане в сила на кадастрална карта за имотите - общинска собственост, се съставят нови актове за общинска собственост, в които се посочват номерът и датата на предходно съставените актове за общинска собственост.
(2) Когато при влизането в сила на подробни устройствени планове за райони, в които няма влязла в сила кадастрална карта, както и при изменение в подробните устройствени планове, в кадастралната карта (кадастрален план), в плановете за земеразделяне, в лесоустройствените планове и в други планове, свързани с възстановяването на правото на собственост, се образуват нови поземлени имоти, за всеки новообразуван поземлен имот се съставя нов акт за общинска собственост, в който се посочват номерът и датата на предходно съставения акт.
(3) Номерът и датата на новосъставените актове по ал. 1 и 2 се отбелязват и в предходно съставените актове и в съответните регистри.
(4) За новосъставените актове по ал. 1 и 2 се прилагат разпоредбите на чл. 75, ал. 1 и 2.
Чл. 77. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) При промяна на характера на собствеността от публична в частна или обратно се съставя нов акт, като това обстоятелство се отбелязва в новия и в стария акт и в регистрите.
(2) За новосъставените актове по ал. 1 се прилагат разпоредбите на чл. 75, ал. 1 - 3.
(3) При настъпване на други промени в данните, вписани в акта за общинска собственост, извън случаите по ал. 1 и по чл. 76, както и при установяване на явна фактическа грешка, се съставя акт за поправка на акта за общинска собственост.
(4) Номерът и датата на актовете за поправка на актове за общинска собственост се отбелязват в актовете, които поправят, и в съответните регистри.
(5) За актовете за поправка на актове за общинска собственост по ал. 3 се прилагат разпоредбите на чл. 75, ал. 1 и 2.
Чл.78. В акта за общинска собственост се отбелязват действията по управление или разпореждане с имота, а за имотите - публична общинска собственост - и предоставянето им на концесия.
Чл. 79 (1) Актовете за общинска собственост се вписват с последователни номера в регистъра, подшиват се в актови книги и се съхраняват в дирекция “Общинска собственост ”.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (нова) Върху акта за общинска собственост на имот, който е престанал да бъде собственост на общината, се отбелязва, че е отписан и се посочва основанието за отписването му от актовите книги за общинска собственост и той се съхранява по начина, предвиден в ал. 1.
Чл. 80. (1)Актовите книги за общинските имоти са общодостъпни и всеки може да иска справка по тях.
(2) Всяко лице може да получи справка по актовите книги за общинска собственост, срещу заплащане на услугата.
(3) В случай, когато исканата справка не представлява фактическа трудност и не се налага издаването на служебно удостоверение, информацията може да бъде устна. В случаите на отказ да бъде регистрирано или незабавно удовлетворено искането, лицето може да подаде писмено заявление.
(4) В случаите, когато се налага справка по досието към акта за общинска собственост или се иска писмено удостоверение за наличието на определени документи или обстоятелства, лицето подава писмено заявление за справка.
(5) В двуседмичен срок от датата на подаване на заявлението по ал.3 се издава служебно удостоверение, копие от искания документ или мотивиран отказ.
(6) Ако в срока по ал.4 не е представена исканата справка се счита, че е налице мълчалив отказ.
(7) дирекция “Общинска собственост ” може да откаже исканата справка, ако същата е свързана с оперативната подготовка на актовете, лицето няма отношение към общинския имот, исканата информация ще застраши правата на трети лица.
Чл.81 (1) Въз основа на съставените актове за общинска собственост се създават главен регистър за публичната общинска собственост и главен регистър за частната общинска собственост, по образци, утвърдени от министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието.
(2) Актовете за общинска собственост, главните регистри и досиетата на имотите се съхраняват безсрочно.
(3) В регистрите се вписват данни за основните характеристики на имотите - публична и частна общинска собственост, включително и за имотите по чл. 76, както и актовете за общинска собственост.
Чл. 82. (1) Имотите, неправилно актувани като общинска собственост, както и имотите, основанието за актуването на които е отпаднало, се отписват от актовите книги със заповед на кмета на общината и се предават на собственика.
(2) Отписването се извършва въз основа на писмено искане на собственика, подадено в община Крумовград.
(3) Към искането си за отписване, собственикът прилага доказателства, че имотът е негова собственост.
(4) В случаите, когато искането е за отписване на имот, предоставен на юридическо лице, отписването се извършва след като юридическото лице изрази своето мнение.
(5) В случаите, когато искането е за отписване на имот- собственост на еднолично търговско дружество с общинско имущество, то се изпраща до органа упражняващ правата на едноличен собственик на капитала.
(6) В случаите по ал. 5 органът, упражняващ правата на едноличен собственик на капитала, предприема съответните действия за намаляване капитала на дружеството, след като установи, че са налице условията предвидени в закона. Решението се изпраща на кмета на общината за отписване на имота. При отказ спорът за собственост се решава по съдебен ред.
Чл.83.(1) Ако кметът на общината въз основа на представените доказателства установи, че имотът не е общинска собственост, той издава заповед за отписване на имота от актовите книги и за предаването на владението върху него на собственика.
(2) В случаите, когато имотът е бил собственост на еднолично търговско дружество с общинско имущество, въз основа на решението по чл.82, ал.5 кметът на общината издава заповед за отписването на имота от актовите книги.
(3) Предаването на имота се извършва с протокол- опис за неговото фактическо състояние и извършени подобрения.
Чл.84 В случай, че кметът на общината установи, че няма достатъчно доказателства за наличието на основанията по чл.82, ал.1, той издава заповед за отказ, за отписването на имота от актовите книги.
Чл.85 Заповедта за отписване или за отказ за отписване на имота от актовите книги се издава в 3 – месечен срок от искането. Ако в този срок кметът на общината не издаде заповед, счита се , че е налице мълчалив отказ.
Чл.86 (1) При отказ за отписване от актовите книги собственикът може да оспори доказателствената сила на акта за общинска собственост по съдебен ред.
(2) до решаването на висящия пред съда спор по ал.1, кметът на общината не може за предоставя права върху имота на трети лица.
(3) Споровете за материално право се решават по съдебен ред.
Чл.87. (1) Общински имот, който се владее или държи без основание, не се използува по предназначение или необходимостта от него е отпаднала, се изземва въз основа на заповед на кмета на общината.
(2) Заповедта се издава въз основа на констативен акт, съставен от длъжностните лица от дирекция “Общинска собственост ”, в който се посочват данни за:
1. акта за общинска собственост на имота - предмет на нарушението;
2. лицето, което е извършило нарушението;
3. характера на нарушението;
(3) Заповедта за изземване на имота се изпълнява по административен ред със съдействието на полицията.
(4) Заповедта по ал.1 подлежи на обжалване по реда на Административно – процесуалния кодекс. Обжалването не спира изпълнението на заповедта, освен ако съдът разпореди друго.
(5) Лицата от които са иззети имоти по ал.1 нямат правата по чл.72-74 от Закона за собствеността.
Чл.88. Държавните органи са длъжни да оказват необходимото съдействие на общините във връзка с управлението и разпореждането с имоти, общинска собственост.
Чл.89.(1) Кметът на общината съставя и предоставя на общинския съвет отчети за състоянието на общинската собственост и резултатите от нейното управление по видове и категории обекти.
(2) Отчета по ал.1 се предоставя в срок до 31 март и съдържа:
а) брой и вид новопридобити имоти през отчетната година;
б) брой на извършени сделки и приходите от тях, включителни и тези по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол;
в) брой общински недвижими имоти, предоставени възмездно или безвъзмездно за ползване на физически и/или юридически лица;
г) брой на отдадени под наем общински недвижими имоти и приходи от тях;

ГЛАВА СЕДМА
ПРОВЕЖДАНЕ НА ПУБЛИЧЕН ТЪРГ И ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЕН КОНКУРС ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО

РАЗДЕЛ І
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.90. (1) По реда на тази глава от наредбата се провеждат публични търгове и публично оповестени конкурси за:
1.отдаване под наем на части от имоти - публична общинска собственост по чл.14, ал.7 от Закона за общинската собственост;
2.отдаване под наем на недвижими имоти - частна общинска собственост;
3.продажба на недвижими имоти - частна общинска собственост;
4.учредяване право на строеж върху общинска земя;
5.учредяване право на надстрояване или пристрояване върху общински недвижими имоти;
6.учредяване право на ползване върху недвижим имот - частна общинска собственост;
7.продажба на движими вещи - частна общинска собственост;
8.продажба на общински жилища, ателиета и гаражи по пазарни цени.
9.замяна на имот-частна общинска собственост, на право на строеж върху имот - частна общинска собственост или право на строеж в полза на общината с имот или с право на строеж – собственост на физически лица или на юридически лица по чл.40, ал.5 от ЗОС
Чл.91 (1) Решение за провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс се взема от:
1.Общински съвет;
2.Кмета на общината – за отдаване под наем на имоти частна общинска собственост
и продажбата на движими вещи.
(2) Решение за провеждане на публично оповестен конкурс се взема в случаите, когато освен размера на цената съществуват специфични изисквания към предмета на сделката и сключването и изпълнението й са подчинени на определени условия.
Чл.92. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) Решението по чл.91, ал.1 съдържа:
1.описание на имотите или вещите -предмет на търга или конкурса;
2.вида на процедурата- публичен търг или публично оповестен конкурс;
3. отменя се.
3.(предишна 4) други специфични изисквания или условия, ако има такива.
Чл.93. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1)Подготовката и организацията на търговете и конкурсите се извършва от дирекция “Общинска собственост ”.
(2) В случаите на сделки по разпореждане, кметът на общината възлага на оценител на недвижими имоти изготвянето на оценка на общинското имущество-предмет на търга или конкурса. Оценката се определя от общинския съвет след взето решение за разпоредителната сделка.
(3) отменя се.
Чл.94. (1) Кметът на общината открива процедурата по провеждане на търга или конкурса със заповед, която съдържа:
1.описание на имотите или вещите -предмет на търга или конкурса;
2.вида на процедурата – публичен търг /с явно или тайно наддаване/ или публично
оповестен конкурс;
3.началната цена;
4.дата, място и час на провеждане на търга или конкурса;
5.Ден и час за провеждане на повторен публичен търг или публично оповестен конкурс;
6.вида, размера, начина на плащане и срока за внасяне на депозита за участие;
7.специални условия, произтичащи от закона или от решения на общинския съвет;
8. други тръжни или конкурсни условия, ако има такива.
(2) Със заповедта по ал. 1 се утвърждава и тръжната или конкурсна документация, размера на таксата за нейното закупуване и мястото, откъдето може да се закупи, условията за оглед на обектите, както и срока за приемане на заявления за участие.
(3) Определеният депозит по ал.1 т.5 не може да бъде по-малък от 10% върху началната цена.
Чл.95. (1) За провеждането на търга или конкурса се публикува обява в интернет страницата на община Крумовград, в един регионален ежедневник, както и на видно място в сградата на общинска администрация гр.Крумовград.
(2) Обявата съдържа информация за предмета на търга или конкурса, вида на процедурата, мястото и срока за получаване, цена и начин на плащане на тръжните или конкурсни книжа, датата и мястото на провеждане и други данни по преценка на органа, който определя условията за провеждане на процедурата.
Чл.96. Търгът или конкурса се провежда не по-рано от 15 дни, и не по-късно от 30 дни от датата на публикуването на обявата по чл.95, ал.1.
Чл.97.( изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) Задължителни документи за участие в търга или конкурса са:
1. заявление за участие по образец;
2. документ за вписване в Търговския регистър и присъден Единен идентификационен
код на юридическите лица;
3. удостоверение за актуално правно състояние и присъден Булстат за юридическите
лица (ако не е вписан в Търговсия регистър);
4. нотариално заверено пълномощно за участие в търга или конкурса, когато се участва
чрез пълномощник;
5. документ за закупени книжа;
6. документ за внесен депозит за участие в търга или конкурса;
7. предложение за цена при провеждане на търг с тайно наддаване или конкурс;
8. декларации по образец;
9. удостоверение за липса на задължения към общината;
10.други документи според обявените условия на процедурата,посочени в
документацията.
(2) Изискванията по точки 2, 3 не се прилагат за участници-физически лица, които нямат качествата на търговец.
(3) За чуждестранните участници съответните документи трябва да бъдат преведени и легализирани по установения ред.
(4) Документите за участие се подават в запечатан непрозрачен плик лично от участника или от упълномощено от него лице, постъпили и чрез куриер или с писмо с обратна разписка в обявения срок и час.
Чл.98. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) За провеждане на търга или конкурса, кметът на общината назначава комисия в състав най-малко от трима членове, един от които задължително е правоспособен юрист, както и кметове на кметства, в които се намира имота, предмет на търга или определен от него служител. Комисията се назначава в деня на провеждане на търга или конкурса.
(2) В работата на комисията с право на съвещателен глас могат да участват и външни експерти.
(3) Със заповедта за назначаване на комисията се определят нейният председател и членове, включително резервни членове и възнаграждението на членовете й извън структурата на общинска администрация.
Чл.99. (1) В състава и работата на комисията не могат да участват лица, които са:
1. заинтересовани от резултата на търга или конкурса;
2. “свързани лица” по смисъла на Търговския закон с участници в търга или
конкурса или с членовете на техните управителни и контролни органи.
(2) Членовете на комисията и експертите подписват декларация за обстоятелствата по ал.1 и за не разгласяване на информация за кандидатите.
Чл.100. В случай, че отсъстват повече от половината членове на комисията или отсъства правоспособният юрист и те не могат да бъдат заменени от резервни членове, търга се отлага за същия час и място на следващия работен ден.
Чл.101. Решенията на комисията се вземат с обикновено мнозинство. Когато член на комисията е против взетото решение, той подписва протокола с особено мнение и писмено излага мотивите си.

РАЗДЕЛ ІІ
ПУБЛИЧЕН ТЪРГ И ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЕН КОНКУРС

Процедура за провеждане на публичен търг с тайно наддаване

Чл.102. (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (1) Предложение за участие в търг с тайно наддаване се подава от всеки участник или упълномощен от него представител в деловодството на община Крумовград в запечатан непрозрачен плик в срока, посочен в тръжната документация. В плика се прилагат и всички останали изисквани документи съгласно тръжната документация.
(2) Върху плика се отбелязват името на участника и цялостно наименование на обекта на търга. Допълнения или изменения на подадените предложения не се допускат след представянето им.
(3) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) В предложението по чл.97, т.7, поставено в отделен запечатан непрозрачен плик с надпис “Предложена цена” се вписват наименованието на обекта на търга, предлаганата цена /цифром и словом/, името на участника или името на упълномощеното лице.
(4) При приемане на предложенията в деловодството на общината върху плика се отбелязват поредния номер, датата и часа на подаване, за което на участника се издава документ, от деловодния служител.
Чл.103. (1) В деня и часа, определени за провеждането на търга, председателят на комисията проверява присъствието на членовете на комисията и обявява откриването на търга.
(2) На всички действия на комисията могат да присъстват участниците, подали предложения за участие в търга. При отваряне на предложените цени могат да присъстват само допуснатите до участие в него. Участниците в търга се легитимират пред тръжната комисия чрез представяне на документ за самоличност. На всички действия на комисията могат да присъстват и представители на медии и неправителствени организации.
(3) Лицата, които представляват участниците, подали предложения се легитимират с документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно за представителство, в случаите на упълномощаване.
Чл.104. (1) След откриването на търга, комисията извършва регистрация на участниците по реда на завеждане на предложенията в деловодството на общината и проверява съдържанието и редовността на подадените предложения.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Не се допускат до участие в търга кандидати, чиито предложения :
1. са подадени след определения срок;
2. „ценовото предложение” е подадено в незапечатан или прозрачен плик;
3. не съдържат документ за внесен депозит;
4. не съдържат документ за закупена тръжна документация;
5. не съдържат който и да е от документите, изискващи се по чл. 97 от настоящата наредбата.
(3) Председателят на комисията обявява допуснатите до участие в търга, както и тези които не се допускат до участие поради наличие на някое от основанията по ал.2, като посочва конкретното основание.
Чл.105. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Когато тръжни документи са подадени от повече кандидати, а на търга се яви само един кандидат, търгът се отлага с два часа и ако след този срок не се яви друг кандидат, явилият се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена, като внесеният депозит на неявилите се кандидати не се възстановява.
(2) В случаите, когато тръжни документи са подадени само от един кандидат, търгът се провежда и кандидата се счита за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.
Чл.106. В случай, че в резултат на декласиране на участник остане само един кандидат, търгът се провежда и участникът се обявява за спечелил по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.
Чл.107. Когато на търга с тайно наддаване не се явят кандидати, търгът се обявява за непроведен, за което се съставя протокол.
Чл.108.(1) Председателят на комисията оповестява редовността на предложението и размера на предлаганата цена от всеки участник.
(2) Предложенията за цената се заверяват от членовете на комисията по търга и се подреждат, според размера на предложените суми.
(3) Комисията класира участниците според предложените суми. Търгът се смята за спечелен от участника, предложил най-високата цена, което се обявява пред всички участници и търгът се закрива.
(4) При предложена еднаква най-висока цена от участници, търгът продължава между тях с явно наддаване, което започва от тази цена при стъпка на наддаване от 1% до 10% от началната цена за наддаване. Стъпката на наддаване се определя от председателя на комисията.
Чл.109. След закриване на търга комисията изготвя в тридневен срок протокол, в който описва действията си и резултатите от него. Протоколът се подписва от членовете й и се предоставя на кмета на общината.
Чл.110. (1) Въз основа на резултатите от търга, кметът на общината издава заповед, с която определя лицето класирано на първо място от комисията за спечелило търга, цената и условията на плащане.
(2) Заповедта по ал.1 се издава в седемдневен срок от датата на получаване на протокола по чл.109 и се обявява на публично място в сградата на общинска администрация. За издадената заповед, допуснатите участници в търга се уведомяват писмено с обратна разписка. Уведомлението може да стане и по факс, когато устройството може да удостовери, че факсът е получен успешно от устройството посочено от участника, за което служителят съставя протокол и прикрепя към него удостоверителните документи.
(3) Заповедта по ал.1 може да се обжалва по реда на Административно процесуалния кодекс.
(4) (изм. с р-ние №642/30.03.2011г.) В срок от 5 /пет/ работни дни след изтичането на срока за обжалване на заповедта на кмета, дирекция “Общинска собственост ” представя справка на отдел”ФС” за освобождаване депозитите на участниците, като задържа депозита на спечелилия търга, като гаранция за сключване на договора. В случай, че от участник в търга бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета, неговият депозит също се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.
Непотърсените, в срок до 1 (една) година, депозити се внасят в общинския бюджет.

Процедура за провеждане на публичен търг с явно наддаване

Чл.111. (1) Предложение за участие в публичен търг с явно наддаване се подава от всеки участник или упълномощен от него представител в деловодството на община Крумовград, в запечатан непрозрачен плик в срока, посочен в тръжната документация.
(2) Върху плика се отбелязват името на участника и цялостно наименование на обекта на търга. Допълнения или изменения на подадените предложения не се допускат след представянето им.
(3) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Към предложението за участие се представят и документите по чл. 97 от настоящата наредбата с изключение на предложението за цена.
Чл.112. (1) В деня и часа, определени за провеждане на търга, председателят на комисията проверява присъствието на членовете и обявява откриването на търга.
(2) Участниците, подали предложения се явяват на търга и се легитимират пред тръжната комисия чрез документ за самоличност.
(3) Лицата, които представляват участниците, подали предложения се легитимират с документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно.
Чл.113. (1) След откриването на търга тръжната комисия извършва регистрация на участниците по реда на завеждане на предложенията в деловодството на общината и проверява съдържанието и редовността на подадените предложения.
(2) Не се допускат до участие в търга кандидати, чиито предложения:
1.са подадени след определения срок;
2.не съдържат документ за внесен депозит за участие в търга;
3.не съдържат документ за закупена тръжна документация;
4.не съдържат който и да е от документите, изискващи се по чл. 97, ал.1 от настоящата
наредба.
(3) Председателят на тръжната комисия обявява кандидатите допуснатите до участие в търга, както и тези, които не се допускат, като посочва конкретното основание за недопускане.
Чл.114. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г., доп. с Р-ние № 705/05.08.2011г.) Когато тръжни документи са подадени от повече кандидати, а на търга се яви само един кандидат, търгът се отлага с два часа и ако след този срок не се яви друг кандидат, явилият се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена, като внесеният депозит на неявилите се кандидати не се възстановява.
(2) Когато до участие в търга е допуснат само един кандидат, той се обявява за спечелил търга по предложена от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.
(3) Когато тръжни документи са подадени само от един кандидат или не са подадени тръжни документи, търгът се обявява за непроведен, за което се съставя протокол, а подадената тръжна документация се предава на съхранение в деловодството до провеждането на повторния търг.Единственият кандидат потвърждава участието си в повторния търг с писмено заявление.
(4) (нова) Когато на повторния търг се яви само един кандидат, търгът се провежда и явилият се обявява за спечелил търга по предложената от него цена, която не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена.
Чл.115. (1) Преди да започне наддаването, председателят на тръжната комисия поканва последователно по реда на подаване на предложенията всички допуснати участници в търга да потвърдят устно началната тръжна цена.
(2) В случай, че някой от участниците откаже да потвърди началната тръжна цена, той не се допуска до по-нататъшно участие в търга. Участникът се поканва да напусне залата, което се отразява в протокола от търга, а внесеният от него депозит се задържа.
Чл.116.(1) Наддаването започва с обявяване от председателя на комисията на стъпката за наддаване, която се определя от комисията по търга и не може да бъде по-малка от 1% и по-голяма от 10% от началната тръжна цена.
(2) Участниците обявяват последователни суми, всяка от които е по-висока от предходната с една стъпка на наддаване. Последователността, в която участниците обявяват предложенията си за цена, се определя по реда на подаване на предложенията в деловодството на общината.
(3) В случай, че участниците в търга потвърдят началната тръжна цена, но никой от тях не обяви следващата по размер цена, търгът се закрива и внесените от тях депозити за участие в търга се задържат.
(4) В случай, че участник в търга откаже да обяви цена, която е по-висока от предходната с една стъпка на наддаване, председателят поканва следващия поред участник да обяви същата цена. Участникът, пропуснал дадена цена продължава участието си, освен ако изрично обяви, че се отказва от по-нататъшно участие в наддаването, което се отбелязва в протокола от търга.
(5) В случай, че никой от участниците в търга не обяви цена, която е по-висока с една стъпка на наддаване от последната достигната цена, председателят обявява три пъти нейния размер, като преди третото обявяване прави предупреждение, че е последна и ако няма друго предложение, обявява приключването на наддаването със звуков сигнал.
(6) След приключване на наддаването председателят на тръжната комисия обявява участника предложил най-висока цена за спечелил търга и го закрива.
Чл.117. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) След закриване на търга, в срок от пет работни дни, комисията изготвя протокол за резултатите от него. Протоколът се подписва от членовете и, и се предоставя на кмета на общината.
Чл.118. (1) Въз основа на резултатите от търга, кметът на общината издава заповед, с която определя лицето, спечелило търга, цената и условията на плащане.
(2) Заповедта по ал.1 се издава в седемдневен срок от датата на получаване на протокола по чл.117 и се обявява на публично място в сградата на общинска администрация. Допуснатите участници в търга се уведомяват писмено с обратна разписка. Уведомлението може да стане и по факс, когато устройството може да удостовери, че факсът е получен успешно от устройството посочено от участника, за което служителят съставя протокол и прикрепя към него удостоверителните документи.
(3) Заповедта по ал.1 може да се обжалва от останалите участници в търга в 14-дневен срок, по реда на Административно процесуалния кодекс.
(4) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) В срок от 5 /пет/ работни дни след изтичането на срока за обжалване на заповедта на кмета, дирекция “Общинска собственост ” представя справка на отдел”ФС” за освобождаване депозитите на участниците, като задържа депозита на спечелилия търга, като гаранция за сключване на договора. В случай, че от участник в търга бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета, неговият депозит също се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.
Непотърсените, в срок до 1 (една) година, депозити се внасят в общинския бюджет.



Провеждане на публично оповестен конкурс

Чл.119. (1) Предложенията /офертите/ за участие в конкурса се изготвят в съответствие с изискванията, определени в конкурсната документация и се подават в запечатан непрозрачен плик, в деловодството на община Крумовград.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Върху плика се отбелязват името на участника, лице за контакти, телефон,факс, e-mail, както и цялостно наименование на обекта на конкурса.
Допълнения или изменения на подадените предложения /оферти/ не се допускат след представянето им.
(3) Когато в срока за депозиране постъпи само едно предложение /оферта/ или не постъпи предложение /оферта/, конкурсът се обявява за непроведен, за което се съставя протокол. В тези случаи по предложение на конкурсната комисия, кмета на общината със заповед може да определи допълнителен срок за депозиране на оферти, като конкурсната комисия е длъжна да уведоми писмено всички лица закупили конкурсна документация за удължаването на сроковете.
(4) Допълнителният срок за депозиране на оферти се обявява по реда на чл.95, ал.1.
Чл.120. (1) Постъпилите предложения /оферти/ се отварят най-късно на следващия работен ден след изтичането на срока за подаването им в присъствието на представители на подалите документи за участие в конкурсната процедура.
(2) Кандидатите за участие в конкурса се легитимират пред конкурсната комисия чрез представяне на документ за самоличност.
(3) Лицата, които представляват участниците подали предложения се легитимират чрез документ за самоличност и нотариално заверено пълномощно за представителство, в случай на упълномощаване.
(4) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) (нова) Кандидатите за участие в конкурса, подали предложения (оферти), но не са се явили в деня на провеждането му се отстраняват от участие, а внесените здепозите не се възстановяват.
(предишна ал.4 става ал. 5 )
(5) На действията на комисията могат да присъстват и представители на медиите и неправителствени организации.
Чл.121. Председателят на конкурсната комисия при отварянето на всеки плик проверява дали са спазени условията за участие в конкурса, обявява допуснатите кандидати и тези, които не се допускат, поради неспазване на някое от условията за участие, като посочва конкретното основание за недопускане.
Чл.122. (1) Не се допускат до участие в конкурса предложения /оферти/, които:
1. са подадени след определения срок;
2. са подадени в не запечатан или прозрачен плик;
3. не съдържат документ за внесен депозит;
4. не съдържат документ за закупена конкурсна документация;
5. не съдържат който и да е от документите, изискващи се по чл. 97, ал.1 от
наредбата.
6. не съдържат потвърждение, че приемат специфичните условия,определени в
конкурсната документация;
(2) В залата остават само допуснатите до участие в конкурса кандидати.
Чл.123. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) В срок от 5 /пет/ работни дни след разглеждане на офертите, конкурсната комисия извършва оценка и класиране в съответствие с критериите, посочени в конкурсната документация, изготвя и представя протокол на кмета на общината, в който посочва класираните участници и предложение за определяне, за спечелил конкурса участник. Конкурсната комисия уведомява писмено допуснатите до участие в конкурса участници за резултатите от конкурса.
Непотърсените, в срок до 1 (една) година, депозити се внасят в общинския бюджет.
(2) Оценката и класирането на офертите се извършва по критерии определени в конкурсната документация.
Чл.124. (1) Въз основа на резултатите от конкурса, кметът на общината издава заповед, с която определя лицето, спечелило конкурса, цената и условията на плащане.
(2) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) Заповедта по ал.1 се издава в срок от 7 (седем) работни дни от датата на получаване на протокола по чл.123 и се обявява на публично място в сградата на общинска администрация, достъпно за всички заинтересованите лица, като допуснатите до участие в конкурса участници се уведомяват писмено с обратна разписка. Уведомлението може да стане и по факс, когато устройството може да удостовери, че факсът е получен успешно от устройството посочено от участника, за което служителят съставя протокол и прикрепя към него удостоверителните документи.
(3) Заповедта по ал.1 може да се обжалва от останалите участници в конкурса, в 14 –дневен срок, по реда на Административно процесуалния кодекс.
(4) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) В срок от 5 /пет/ работни дни след изтичането на срока за обжалване на заповедта на кмета, дирекция “Общинска собственост ” представя справка на отдел”ФС” за освобождаване депозитите на участниците, като задържа депозита на спечелилия търга, като гаранция за сключване на договора. В случай, че от участник в търга бъде подадена жалба срещу заповедта на кмета, неговият депозит също се задържа до окончателното приключване на производството по жалбата.
Непотърсените, в срок до 1 (една) година, депозити се внасят в общинския бюджет.

РАЗДЕЛ ІІІ
СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР

Чл.125. (1) (изм. Р-ние № 678 /20.05.2011 г.) След като влезе в сила, заповедта за определяне на спечелилия търга или конкурса, той се поканва писмено да извърши дължимите плащания по сделката. Лицето спечелило търга или конкурса е длъжно да извърши дължимото плащане в седемдневен срок от получаване на уведомлението. Не се допуска прихващане на плащането с внесения от лицето депозит, като същия се задържа до сключването на договор.
(2) Ако лицето, спечелило търга или конкурса не извърши в седемдневен срок действията, посочени в ал.1 се счита, че то се отказва от сключване на договора. В този случай внесеният от него депозит се задържа, а кметът на общината организира нов търг или конкурс. Чл.126. (1) Въз основа на влязлата в сила заповед за определяне на спечелилия търга или конкурса участник и документи, надлежно отразяващи изпълнението на дължимите престации, кметът на общината в седемдневен срок от извършването им сключва договор с лицето, спечелило търга или конкурса.
(2) Когато лицето, спечелило търга или конкурса, е внесло дължимите суми, но не се яви в срока по ал.1, да сключи договор с кмета на общината се счита че участникът се е отказал от сключването на договора, депозитът за участие на същия се задържа и внесените от него суми по сделката се възстановяват.
(3) Собствеността или друго ограничено вещно право върху обекта-предмет на търга или конкурса се прехвърля от датата на сключване на договора. Това обстоятелство се отбелязва в сключения договор.
(4) Вписване на договора, в случай, че такова се изисква, се извършва от лицето спечелило търга или конкурса за негова сметка. Екземпляр от вписания договор се предоставя на съответния специалист “Общинска собственост” за извършване на необходимите записи по актовите книги или деактуване на имота.

ГЛАВА ОСМА
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.127. Наемател на общински имот, който наруши забраните по чл.19, ал.4 за неговото пренаемане, по чл. чл.23, 24 и 25 - съвместно ползване по договор с трети лица или за използването му за стопанска и производствена дейност се наказва с глоба от 500 до 2000 лв.
Чл.128. Който без законно основание завземе общински имот, се наказва с глоба от 100 до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
Чл.129. Който не изпълни заповед или решение в едномесечен срок от влизането им в сила, за освобождаването на общински имот, се наказва с глоба от 500 до 1500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
Чл.130. За други нарушения на настоящата наредба, физическите лица се наказват с глоба от 100 до 500 лв, а юридическите лица с имуществена санкция от 500 до 2000 лв.
Чл.131. (1) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от длъжностни лица, определени от кмета на общината и от длъжностни лица от дирекция “Общинска собственост ”.
(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или от оправомощени от него лица.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ГЛАВА ДЕВЕТА

ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Наредбата не се прилага за:
1. Разпореждане с общинско имущество, извършено при условията и по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол;
2. Общинско имущество, включено в капитала на търговски дружества.
3.Предоставяне на концесии върху обекти - публична общинска собственост.
4.Създаване, управление и контрол върху дейноста на общинските предприятия по глава шеста от Закона за общинската собственост.
5. Редът и условията за поставяне на преместваеми съоръжения на територията на Община Крумовград.
6. Редът и условията за предоставяне под наем на свободните земи от общинския поземлен фонд
7. За установяване на жилищни нужди, за настаняване под наем и продажба на общински жилища.
§2. Отменя се. (Р-ние № 279 / 19.04.2013 г. )

§2а./нов/ ( Р-ние № 279 /19.04.2013 г. ) Наемната цена за 1 кв.м. общински терен по сключените договори за сезонно ползване през 2013 год. се актуализира след влизане в сила на изменението в чл.20(8).
§ 3. Отменя Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, приета с Решение № 226 от Протокол № 12 /15.02.2005 год., изменена и допълнена с Р-ние № 299 от Протокол № 15 / 21.07.2005 г.,Р-ние № 413 от Протокол № 21 oт 31.03.2006 г., Р-ние № 512 от Протокол № 28 / 21.12.2006 г. на ОбС – Крумовград.
§ 4. Наредбата се приема на основание на чл.8, ал.2 от ЗОС във връзка с § 37, ал.4 от Преходните и заключителни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона общинската собственост /Д.В. бр.54 /2008 г./
§ 5. Изпълнението на Наредбата се възлага на кмета на общината.

Наредбата е приета с Решение № 170 от Протокол № 13 от 29.10.2008 год. на ОбС Крумовград и влиза в сила от деня на приемането и, (изм. с Р-ние № 209 от протокол № 18
от 28.01.2009 г.; изм. с Р-ние № 409 от протокол № 31/ 25.02.2010 г.; изм. с р-ние № 678 от протокол № 50 от 20.05.2011г.; изм. с р-ние № 705 от протокол № 53 от 05.08.2011 г., изм. с
р-ние № 81 от протокол № 5 от 09.02.2012 г.; изм. с р-ние № 202 от протокол № 14 от 06.11.2012 г.; изм. с р-ние № 242 от протокол № 17 от 18.02.2013 г., изм. с р-ние № 279 от протокол № 19 от 19.04.2013 г. )

Logo AUPT Тази страница е изработена от Сдружение НПО Линкс по "Програма на Агенция по заетостта по Заемно споразумение със Световна банка"