Н А Р Е Д Б А № 1 ЗА ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД В ОБЩИНА КРУМОВГРАД


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ КРУМОВГРАД

Н А Р Е Д Б А № 1

ЗА ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД В ОБЩИНА КРУМОВГРАД

2004 ГОДИНА


РАЗДЕЛ І
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. (1) Тази наредба урежда поддържането на обществения ред и естетичния вид на населените места, осигуряването на условия за спокойно обитаване, труд и отдих на гражданите и опазването на общественото имущество, предназначено за общо ползване.
(2) Наредбата се прилага за населените места на територията на община Крумовград.

РАЗДЕЛ ІІ
ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕСТЕТИЧЕН ВИД НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА

Чл. 2. (1) Поддържането на приветлив и естетичен вид на населените места изисква редовно почистване / метене, миене, снегопочистване, отстраняване на ледени висулки по стрехите на сградите ,окосяването на тревните площи, окопаването на дърветата и цветните лехи и други/ на улиците, площадите, парковете, в т. ч. гробищните, зелените площи, дворовете, вътрешно-кварталните пространства, терените в жилищните комплекси, общите части на сградите - етажна собственост, производствените и обществени сгради, местата край реки и водни площи в терените за краткотраен отдих, общинските пазари, телефонните кабини, стълбове, пътните знаци, паркингите, табелките, афишните площи, определените места за реклама и др.
(2) Дейностите по предходната алинея се осигуряват от:
1. Служителите на общината, търговски дружества, поделения и общински фирми, съгласно специалните разпоредби, уреждащи дейността им.
2. Ръководители на учреждения, държавните и общински фирми, фирми на граждани, кооперации и обществени организации - по отношение на производствените, административните и складови помещения, гаражи и кооперативни пазари и други имоти, които управляват и стопанисват, както и прилежащи територии.
3. Председателите на управителните съвети на етажната собственост /домсъвети/, чистачките и портиерите - по отношение на общите части на сградите, предназначени за ползване от всички обитатели и прилежащите територии.
4. Гражданите - по отношение на частните домове , сгради, постройки и съоръжения с прилежащите им територии.
5. Собствениците на моторни превозни средства, сгради, постройки и съоръжения с прилежащите им територии.
6. Наематели и ползващи държавни, общински и частни имоти.
(3) Прилежащи територии са - частите от тротоари, улични платна и други, които са в непосредствен допир с обектите на предходната алинея.
(4) Почистването на сградите - етажна собственост и прилежащите територии се поемат от собственика или собствениците, наемателите, ползващи съответните площи.
Чл.3. Не се разрешава извън определените за целта места:
1.Хвърлянето на угарки, кибритени и цигарени кутии и други книжни отпадъци, отпадъци от семки, фъстъци, плодове, зеленчуци и други.
2.Паленето на огън, изхвърлянето на неугасени цигари и клечки кибрит.
3.Къпането във водоеми без охрана и наблюдение.
4.Изхвърлянето на строителни, битови и други отпадъци.
5.Разлепването на афиши, реклами, съобщения, обяви, некролози, нагледни агитационни материали и други подобни.
Чл.4. (1) Забранява се :
1.Изнасянето на съдовете за смет от определените им места, преди деня на извозване на сметта.
2.Хвърлянето в съдовете за смет на запалени горивни материали и избухливи вещества, строителни и други отпадъци, предмети ,които могат да повредят контейнера и сметосъбирачните машини.
3.Изгарянето на сметта в контейнерите.
4.Изливането на вода от балконите и прозорците на сградите. Поливането на цветя на балконите и прозорците може да става без да се допуска изтичането на вода вън от тях.
5.Отвеждането на дим и газове чрез приспособени комини и тръби през прозорци, витрини, стени и балкони.
6.Изтупването на килими, пътеки, черги от балконите и прозорците.Местата за тези цели и простиране се определят с Правилника за вътрешния ред на етажната собственост.Тези дейности не могат да се извършват в часовете между 14.00 и 16.00 часа и от 22.00 до 8.00 часа.
7.Монтирането на удължители за простиране извън прозорците, балконите, лоджиите и терасите.
8.Спускането на маркучи от балконите и прозорците за поливане, когато това затруднява движението по пътищата.
9.Поставянето на недобре закрепени сандъчета,саксии и други предмети на терасите и прозорците, които представляват опасност за минаващите граждани, както и предмети без добър външен вид.
10.Изхвърлянето на отпадъци от прозорците, терасите и балконите.
(2) Сметта, разпиляна при събирането й от сметосъбирачната машина, се почиства от лицата, които я обслужват.

РАЗДЕЛ ІІІ
ОСИГУРЯВАНЕ НА УСЛОВИЯ ЗА СПОКОЙНО ОБИТАВАНЕ, ТРУД И ОТДИХ НА ГРАЖДАНИТЕ

Чл.5. (1) На обществени места, улици, паркинги, паркове, стадиони, културни и спортни зали, училища и детски заведения, пазари и предназначени за общо ползване части на сгради се забранява:
1.Миенето, гресирането и ремонтирането на пътни превозни средства.
2.Консумацията на спиртни напитки.
3.Хвърлянето на отпадъци, бомбички, пиротехнически изделия и други запалителни материали.
4.Пускането свободно на птици, кучета без каишка / при опасни породи без намордник / и други домашни животни.
5.Скандално и непристойно поведение, нарушаващо обществения ред и морал.
(2) (нова - решение № 689/28.08.2015 г.) Забранява се тютюнопушенето в:
1.закритите обществени места;
2.помещенията с обособени работни места, където се полага труд, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение.
(3) (нова - решение № 689/28.08.2015 г.) Забранява се тютюнопушенето на следните открити обществени места:
1.прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата, където се предоставят социални услуги за деца;
2.площадките за игра;
3.на които са организирани мероприятия за деца и ученици;
4.спортните обекти, летните кина и театри - по време на спортни и културни прояви.
(4) (предишна ал.2 – изм. решение № 689/28.08.2015 г.) При нарушения на обществения ред в заведенията служителите вземат мерки за отстраняване на нарушителите, а при невъзможност сигнализират за съдействие органите на полицията
Чл.6. (1) Поставянето на павилиони, сергии и други за нуждите на търговията, битовото обслужване и информацията, по тротоарите, в градините, парковете и други свободни обществени пространства се извършва съгласно Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваеми съоръжения на Общински съвет Крумовград.
(2) За поддържане чистотата на прилежащата територия около обектите по ал.1 и за снегопочистването отговарят лицата, осъществяващи търговията и услугите.
Чл.7. (1) (изм. - решение № 376/01.02.2006 г.)Забранява се вдигането на шум, силното пеене, свирене, както и използването на озвучителни системи на обществени места.
(2) Забраната по предходната алинея не се прилага при обществени прояви, разрешени от кмета на общината.
(3) При тържества и празници, уреждани в домовете, силното пеене, свирене и други може да продължи до 24.00 часа.
(4) Забранява се използването на озвучителни и музикални уредби извън закритите помещения на заведения за хранене и разлечения в часовете между 14.00 и 16.00 часа и от 23.00 до 08.00 часа.
(5) (изм. - решение № 689/28.08.2015 г.) Лицата от 14 до 18 годишна възраст могат да посещават след 22.00 часа, заведенията за хранене и развлечения и игрални клубове само в присъствието на родител, настойник или попечител.

(6) (изм. и доп.-решение №447/31.07.2006 г., решение № 124/19.06.2008 г.) На собствениците, наемателите и/или ползвателите на търговски обекти (заведения за хранене и развлечения, магазини, електронни и компютърни клубове и др.) на територията на община Крумовград, както и на лицата, работещи в тях се забранява:
1. (изм. - решение № 689/28.08.2015 г.) да допускат посещение на лица до 14 годишна възраст след 22.00 часа и на лица от 14 до 18 годишна възраст след 22.00 часа без придружител;
2. (изм. и доп. - решение № 124/19.06.2008 г.)да допускат посещение на лица до 18 годишна възраст в обекти, в които се представят програми с еротично или порнографско съдържание, в игрални зали или игрални казина;
3. (изм. и доп. - решение № 124/19.06.2008 г.)продажбата, сервирането и консумацията на вино, спиртни напитки, бира и тютюневи изделия на лица до 18 годишна възраст;
4. (нова - решение № 124/19.06.2008 г.)допускането в обекта на малолетни и непълнолетни, видимо употребили алкохол или друго упойващо вещество.
(7) Лицата, които организират прояви на малолетни и непълнолетни на обществени места, носят отговорност за тяхното провеждане и уведомяват писмено РПУ-Крумовград и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни не по-късно от 24 часа преди обявения начален час на проявата, като посочват и нейното времетраене.
(8) (доп. - решение №447/31.07.2006 г. ) Лицата, които осъществяват дейност в заведения за хранене и развлечения, са длъжни да следят и да не допускат броя на клиентите в обекта да не надвишава определения му капацитет, съгласно наредбата за категоризиране на средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения.
(9) (отменена - решение № 124/19.06.2008 г.)
(10) (нова - решение № 124/19.06.2008 г.) Лицата по ал.7 отлагат или прекратяват незабавно мероприятието при установяване на обстоятелства, застрашаващи непосредствено безопасността на малолетните и непълнолетните, за което уведомяват компетентните органи на МВР и другите компетентни държавни и общински органи.
Чл.7а. (нова- решение № 124/19.06.2008 г.) (1) Лицата, които провеждат организирани прояви за деца на обществени места и/или лицата, които осъществяват дейност в търговски обекти, посещавани от деца, са длъжни да предприемат необходимите действия за осигуряване на тяхната безопасност и недопускане на инциденти, като:
1.определят конкретните условия за достъп и контролират тяхното изпълнение, съобразно специфаката на обекта, броя на децата и вида на проявата;
2.поставят на видно място информация за максималния капацитет на обекта и определените условия за достъп на деца;
3.не допускат превишаване на максималния капацитет на обекта;
4.разработят план за действие при възникване на ситуации, застрашаващи безопасността на лицата, намиращи се в обекта, като неразделна част от плана е план-схема за аварийното напускане, указваща всички съоръжения, входове, изходи, аварийни изходи, водоизточници и други. План-схемата за аварийно напускане да бъде поставена на видни за клиентите места по пътя на евакуацията;
5.осигуряват достатъчно на брой и с необходимата пропускателна способност аварийни изходи в обекта и безпрепятствен достъп до тях;
6.осигуряват пропускателен режим, гарантиращ безопасен и контролиран достъп;
7.осигуряват лица охраняващи обекта, съобразно броя на децата, спецификата на обекта и вида на проявата;
8.предприемат други необходими действия по осигуряване безопасността на децата и при необходимост да взаимодействат с органите на МВР и други компетентни държавни и общински органи;
9.не допускат в обекта:
а) лица без документ за самоличност или ученическа карта;
б) лица, които носят оръжие, други общоопасни средства, наркотични вещества или други упойващи вещества;
в) лица във видимо нетрезво състояние или под влияние на други упойващи вещества;
г) лица, които отказват да бъдат проверени.
(2) В обекти, които се посещават от деца с цел танци се забранява продажбата на вино, спиртни напитки, бира и тютюневи изделия, през време на присъствието на деца.
Чл.7б. (нова - решение № 124/19.06.2008 г.) (1) Забранява се нощният режим на работа на заведенията за хранене и развлечения след 24.00 часа.
(2) Удължено работно време се разрешава до 4.00 часа и важи само за закритата площ на обекта.
(3) (отменена – решение №447/31.07.2006г.)
(4) (изм. – решение №447/31.07.2006г.) За разрешаване на удължено работно време на заведение за хранене и развлечения, лицето, което извършва дейност в обекта, или упълномощено от него лице, подава писмено заявление до кмета на общината.
(5) (изм. – решение №447/31.07.2006г.) Към заявлението се прилагат следните документи:
1.сертификат за контрол за съответствие на измерения шум с граничните стойности на показателите и нивата на шума по Наредба №6 от 26.06.2006 година за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението./ДВ.бр.58 от 18.07.2006г.;
2.декларация, че обектът се намира в самостоятелна сграда или в собствена еднофамилна жилищна сграда или нотариално заверено писмено съгласие за удължаване на работното време от всички собственици,съсобственици или наематели на жилища в сградата, в която се намира обекта;
3.копие от удостоверение за регистрация на дейност по самоохрана или копие от договор с лице, притежаващо лиценз за извършване на частна охранителна дейност.
(6) (изм. – решение №447/31.07.2006 г.) Кметът на общината в 30-дневен срок от датата на постъпване на заявлението разглежда приложените към него документи, като изисква писмено становище от РПУ – Крумовград във връзка с отправено искане за удължаване на работното време и се произнася със заповед.
ал.6а. (нова – решение №447/31.07.2006 г.) На заведението за хранене и развлечения се издава разрешение за удължено работно време по образец, утвърден от кмета на общината, което се поставя задължително на видно място в обекта.
(7) (изм. – решение №447/31.07.2006 г.) Разрешението се издава за срок от една година, като след изтичане на този срок се издава ново по реда на ал.4 и 5. Издаденото разрешение е лично и не може да се прехвърля или преотстъпва на трети лица.
(8) (изм. и доп. – решение №447/31.07.2006 г.) В срока по ал.6, кметът на общината може да откаже удължаване на работното време в следните случаи:
1.при непредставяне на изискуемите документи по ал.5;
2.заведението за хранене и развлечения не е категоризирано;
3.при отрицателно становище на РПУ – Крумовград;
4.няма съгласие от всички собственици, съсобственици и наематели на жилища в сградата, в която се намира обекта.
(8а) (нова – решение №447/31.07.2006 г.) Не се разрешава удължаване работното време на обекти, на които същото е било отнето и не са изтекли шест месеца от издаването на заповедта за отнемане.
(9) (изм. – решение №447/31.07.2006 г.) Издаденото разрешение за удължено работно време може да бъде отнето със заповед на кмета на общината в следните случаи:
1.при жалби на граждани за наднормен шум, придружени със сертификат за контрол за съответствие на измерения шум с граничните стойности на показателите и нивата на шума по Наредба №6 от 26.06.2006 година за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението/ДВ бр.58 от 18.07.2006г./;
2.при констатирани повече от две административни нарушения по тази наредба извършени от лицето, извършващо дейност или от лица, назначени от него, в съответния обект, с влезли в сила наказателни постановления.
3.по мотивирано предложение на РПУ – Крумовград или ГПУ – Крумовград;
(10) (изм. – решение №447/31.07.2006 г.) Заповедта за отказ за удължаване на работното време и заповедта за отнемане на издадено разрешение за удължено работно време могат да бъдат обжалвани по реда на Административно-процесуалния кодекс.
Чл.8. (1) (изм. – решение №185/19.12.2008 г.) Забранява се носенето на огнестрелно и газово оръжие в заведения за хранене и развлечения от 22.00 до 06.00 часа, както и приемането му за съхранение в посочените обекти.
(2) Задължават се лицата, осъществяващи дейност в заведения за хранене и развлечения, да поставят на видно място на входните врати на обектите стикери с условен знак, забраняващ посещението на въоръжени лица във времето от 22.00 до 06.00 часа.
(3) (нова – решение №185/19.12.2008 г.) забранява се носенето на газово оръжие в детски и учебни заведения, в ученически общежития и социални домове.
Чл.9. На територията на община Крумовград се забранява:
1.Търговията с пиротехнически изделия с увеселителна цел извън обектите по Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите и Правилника за неговото приложение;
2.Ползването на зелените площи, тротоарите и други места около търговския обект, предназначени за общо ползване, - за съхраняване на стока и амбалаж;
Чл.10. (1) Търговците са длъжни да поддържат чистотата, да осигуряват необходимите съдове за твърди битови отпадъци, съгласно действащата нормативна уредба и да следят за спазването на обществения ред в обектите и прилежащата им територия, включително пред обекта.
(2) Зареждането на търговските обекти и товаро-разтоварни работи за тях се извършва от 6.00 до 22.00 часа, при спазване на изискванията за осигуряване на обществения ред и спокойствието на гражданите.
(3) В централната градска зона зареждането на магазините със стока става директно от подходите към складовите помещения на съответните търговски обекти.
(4) Забранява се качването на превозни средства на тротоарите с цел товарно–разтоварни работи и паркиране.
Чл.11. (1) (отменена – решение №447/31.07.2006 г.)
(2) отменена – решение №447/31.07.2006 г.)
Чл.12. Забраните по чл.9, чл.10 и чл.11 се отнасят и за търговците извършващи търговия и услуги на открито.

РАЗДЕЛ ІV
ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ИМУЩЕСТВО, ПРЕДНАЗНАЧЕНО ЗА ОБЩО ПОЛЗВАНЕ

Чл.13. (1) Превозването на строителни и други отпадъци, земни маси, чакъл, пясък и други инертни материали се извършва с превозни средства с добре уплътнени каросерии, снабдени с брезентови покривала или с контейнери.Изхвърлянето им да се извършва на определените от общината места.
(2) Съхраняването на строителни материали и отпадъци при ремонтно-строителни работи на сгради и благоустройствени фондове се извършва в подготвени за целта съдове.
Чл.14. (1) (предишен чл.14 – изм. с решение №173/11.10.2004 г.) Забранява се отглеждането на птици, зайци, овце, кози, крави, коне, свине, пчелни семейства и други в жилищните блокове, междублоковите пространства, свободни обществени терени, зелени площи в гр. Крумовград
(2) (нова - решение №173/11.10.2004 г.) Домакинствата, които отглеждат селскостопански животни в личните си дворове, се съобразяват с инфраструктурата на района и със зоохигиенните, ветеринарно-санитарните и санитарно-хигиенните изисквания. Помещенията за отглеждане на животни трябва да отстоят на три метра от оградата и на шест метра от жилищата на съседите
(3) (нова - решение №173/11.04.2004 г.) Стопаните на селскостопански животни осигуряват места в своя двор за временно депониране /съхранение/ на животинските отпадъци /тор/. Допуска се депонирането на тора да се извършва и на собствени на домакинството места, отстоящи на повече от 300 метра извън границите на населеното място.
Чл.15. (1) Забранява се безнадзорното пашуване на селскостопански животни на територията на община Крумовград.
(2) (изм. – решение № 173/11.10.2004 г.) Забранява се пашуването на домашни животни и птици по улиците, тротоарите, площадите, парковете и градините, обществени места, дворове на учебни и здравни заведения.
(3) (нова – решение № 173/11.10.2004 г.) Движението на животни в населените места става само с придружител.
Чл.16. Отменен / решение № 173/11.10.2004 г./
Чл.17. Лицата, които отглеждат животни и птици са длъжни да осигурят необходимата чистота и хигиена в сградите и прилежащата им територия и да извършват редовна дезакаризация на животните.
Чл.18. Забранява се :
1.Движението и паркирането на пътни превозни средства на детски и спортни площадки, зелени площи, както и на тротоари, на които не е разрешено това.
2.Да домуват пътни превозни средства с лош външен вид или негодни такива (разкомплектовани, катастрофирали със значителни повреди), или снети от отчет(без регистрационен номер) по тротоарите, улиците, площадите, откритите паркинги и пазарите.
З.Да се завземат, ограждат и поставят съоръжения на части от улици, площади, алеи в жилищни комплекси и открити паркинги за паркиране на лични моторни превозни средства, както и да се поставят маркировки (графични, цифрови и други обозначения) по такива места за нуждите на паркирането.
Чл.19. Пътните превозни средства - частните товарни автомобили, ремаркета, автобуси и трактори да се паркират само на определените от кмета места или в гаражи на собствениците им.
Чл.20. Движението в чертите на града на пътни превозни средства с животинска тяга да става с предпазни средства за опазване чистотата на уличните настилки.
Чл.21. (1) Забранява се :
1.Отменена / решение № 173/11.10.2004 г./
2.Оставянето по улиците и тротоарите на строителни, отоплителни и други материали повече от 7 /седем/ дни след разтоварването им.
3.Влизането и извършването на строително-ремонтни работи в инсталационните колектори без писмено разрешение на стопанисващите ги органи.
4.Снижаването на бордюрите или изграждане на бетонови прагове на уличното платно към бордюрите за преминаване на моторни превозни средства към гаражи и дворове без разрешение на съответните общински органи.
5.Късането и изкореняването на цветя и храсти, газенето на тревата в обществените градини, парковете и зелените площи.
6.Ловенето и унищожаването на полезния дивеч, пойни птички, гълъби и други, събирането на яйцата им от гнездата и увреждането на хранилки в парковете, градините и на други места.
7.Писането и драскането по фасадите на сградите и пътните съоръжения. Виновните възстановяват изцяло щетите.
8.Повреждането на обяви, реклами, нагледни агитационни материали и други, поставени на определените за целта места.
9.Разместване на съдовете за отпадъци, табелките,съоръженията, поставени на определените места за общо ползуване.
10.Унищожаване, премахване и преместване на пътни знаци и съоръжения.
11.(отменена – решение № 419/31.03.2006 г.)
12.Изхвърлянето на хранителни отпадъци извън определените за тази цел съдове.
13.Изхвърлянето на отпадните месни продукти от кланиците, несъобразено с хигиенните изисквания.
(2) Премахването на всички видове дървета става по реда и условията на специалните нормативни актове.
Чл.22. Повредите на уличните платна и тротоарите, с които се застрашава сигурността на движението, незабавно се обезопасяват от оторизираните фирми с необходимата сигнализация и се отстраняват незабавно.

РАЗДЕЛ V
АДМИНИСТРАТИВНО - НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ.

Чл.23. (1) (изм. - решение № 447/31.07.2006 г.) На основание чл.22, ал.3 от ЗМСМА на нарушителите на наредбата се налага едно от следните наказания:
1. За нарушение на чл.3, чл.4, чл.10, чл.13 и чл.17 от наредбата се налага глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 10 до 50 лв.
2. За нарушения на чл.14, чл.15, чл.18, чл.21 ал.1, т. 3, 4, 5, 6, 7 и чл.22 от наредбата се налага наказание глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 30 до 150 лв.
3. (изм. - решение № 124/19.06.2008 г.) За нарушения на чл.5, чл.6, чл.7, чл.7а, чл.7б, ал.1, чл.8, чл.9, чл.20, чл.21, ал.1, т.2, 8, 9, 10, 12 и 13 от наредбата се налага наказание глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 25 до 300 лева.
(2) (отменена - решение № 447/31.07.2006 г.)
(3) Тези наказания се налагат, ако за нарушението не се предвижда по тежко наказание по други нормативни актове.
(4) (изм. - решение № 447/31.07.2006 г.) При повторно нарушение по тази наредба се налага наказание глоба – на физически лица и имуществена санкция – на еднолични търговци или юридически лица в размер от 50 до 500 лева.
(4а) (нова - решение № 447/31.07.2006 г.) „Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което е наложено наказание за същото по вид нарушение.
(5) Конкретният размер на глобата за всяко отделно нарушение се определя от наказващия орган съобразно с тежестта на нарушението , степента на вината на нарушителя и имотното му състояние.
(6) (изм. - решение № 419/31.03.2006 г.) Наказателни постановления, с които е наложена глоба или имуществена санкция в размер до 50 лева включително не подлежат на обжалване.
Чл. 24. (1) За констатираните нарушения се съставят актове от контролните органи въз основа на които се издават наказателни постановления от кмета на общината.
(2) За нарушения, извършени при осъществяване на дейността на фирми, предприятия и организации отговарят извършителите, както и ръководителите, които са наредили или допуснали да бъдат извършени.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда, определен от Закона за административните нарушения и наказания.
Чл.25. (1) За маловажни случаи контролните органи могат да налагат на местонарушението и глоби в размер на 5 лева по квитанция.
(2) При отказ да се заплати глобата по ал.1 се съставя акт за нарушението.
(3) За нарушения, извършени от малолетни, непълнолетни отговарят родителите, настойниците или попечителите.
Чл.26. В случаите, когато наказващият орган прецени, че нарушението, за което е образувано административно-наказателно производство, съставлява престъпление от общ характер, той прекратява преписката и изпраща материалите на органите на прокуратурата.
Чл.26. (1) Контролът при изпълнението на Наредбата се възлага на :
1. Кмета на община Крумовград.
2. Началника на Районно полицейско управление - Крумовград.
3. Началника на Граничен полицейски участък гр. Крумовград - за населените места в граничната зона.
(2) Кметът на общината определя длъжностните лица, които съставят актовете за установени нарушения по тази Наредба.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1.Наредбата се издава на основание чл.22 ал.1 от ЗМСМА и отменя Наредба № 1, приета с Решение № 37, протокол № 4 от 13.02.1992 година на Общински съвет – Крумовград, актуализирана с протокол № 10, решение №135 от 03.10.2000г.
§2.Настоящата Наредба №1 за поддържане и опазване на обществения ред в община Крумовград е приета с Решение №153 от Протокол №8 от заседание на Общински съвет Крумовград, проведено на 31.08.2004г, изменена и допълнена с Решение № 173/11.10.2004г., Решение № 376/01.02.2006г., Решение № 419/31.03.2006г., Решение № 447/31.07.2006 година, Решение № 124/19.06.2008 година, Решение № 185/19.12.2008 година и Решение № 689/28.08.2015 година.
§3.Срокът на действие е до приемането на нова наредба.
§4.Наредбата влиза в сила 10 дни след обявяването й чрез средствата за информация на общината.





Logo AUPT Тази страница е изработена от Сдружение НПО Линкс по "Програма на Агенция по заетостта по Заемно споразумение със Световна банка"